Francesca Caccini'nin La Liberazione DiRuggiero Dall'isola D'alcina operasınınmüzikal analizi
Francesca Caccini's opera La Liberazione DiRuggiero Dall'isola D'alcina: A musical analysis
- Tez No: 1005283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
Özet
Tarihte bilinen ilk kadın opera bestecisi olan Francesca Caccini'nin Barok Dönem'de bestelediği La Liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina operası büyük önem taşımaktadır.“Camerata”topluluğunun Yunan Tragedyalarını tekrar canlandırma hedefiyle yön verdiği Barok Dönem olarak adlandırılan 1600-1750 yılları arasında, mitolojik efsaneler konu alınarak birçok eser bestelenmiştir. La Liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina da bu eserlerden biridir. Opera sanatının temel formları da bu yıllar arasında atılmıştır. Genellikle erkek bestecilerin desteklendiği ve eserler verdiği Barok Dönem'de Francesca Caccini, opera ve vokal müziği alanında eserler üretmiş, kadınların besteci, sanatçı yönünü bizlere gösteren önemli bir örnek olmuştur. Aristo'nun Orlando Furioso adlı epik şiirindeki Ruggiero karakterinden esinlenerek yazılan librettoda Alcina ve Melissa gibi kadın karakterler dikkat çekmektedir. Caccini'nin bestelediği eserin müzikal analizi, librettoda ve sahneleniş biçiminde kadın karakterlerin işleniş biçimi incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Francesca Caccini, the first known female opera composer in history, composed the opera La Liberazione di Ruggiero dall'isola d'alcina during the Baroque period, and this work is of great importance. During the years 1600–1750, known as the Baroque period and shaped by the aim of the Camerata group to revive Greek tragedies, many works were composed based on mythological legends, and La Liberazione di Ruggiero dall'isola d'alcina is one of these works. The fundamental forms of opera were also established during this period. In the Baroque period, when male composers were generally supported and produced works, Francesca Caccini composed in the fields of opera and vocal music and became an important example demonstrating the role of women as composers and artists. In the libretto inspired by Aristotle's epic poem Orlando Furioso, the character of Ruggiero, as well as female characters such as Alcina and Melissa, are notable. The musical analysis of Caccini's composition, along with the treatment of female characters in the libretto and in the staging, has been examined and analyzed.