Finansal kaldıracın sağlık sektöründeki firmaların karlılıkları üzerine etkisi: OECD ülkeleri üzerinde bir araştırma
The effect of financial leverage on the profitability of firms in the healthcare sector: A study on OECD countries
- Tez No: 1005305
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektörü, ekonomik kalkınma ve toplumsal refah açısından kritik bir öneme sahiptir. Finansal kaldıraç, firmaların borçlanma yoluyla sermaye yapılarını optimize ederek büyümeyi hızlandırmalarını sağlayan önemli bir strateji olarak tanımlanmaktadır. OECD ülkelerinde sağlık firmalarının borçlanma oranlarının son yıllarda artış göstermesi, finansal kaldıraç stratejisinin bu sektör üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik araştırmalar için güçlü bir temel oluşturmaktadır. Bu çalışmada, verilerine eksiksiz ulaşılabilen 22 ayrı OECD ülkesinde sağlık sektörü şirketlerinin borç kullanımının firma karlılıklarına etkisi Panel Veri Analizi yolu ile incelenmiştir. Araştırma 2013-2022 yılları arasında yapılmıştır. 2008 yılında başlayan global finansal krizin olumsuz etkilerinin göreli olarak azaldığı 2013 yılı araştırmanın başlangıç yılı olarak seçilmiştir. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren 3256 sağlık sektörü firmasından, mali tablolarına erişilebilen ve faaliyetlerini kesintisiz sürdüren 393 firma belirlenmiştir. Bu firmaların yıllık bilanço ve gelir tabloları, araştırmanın veri seti olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada finansal kaldıracın aktif karlılığı üzerindeki etkisini ölçen Model 1, finansal kaldıracın özsermaye karlılığı üzerindeki etkisini ölçen Model 2' nin panel veri analiz sonuçlarına göre, sağlık sektöründe karlılık üzerinde AB (Aktif Büyüklüğü) nün pozitif etkili olduğu bulunmuştur. Model 1 için Uzun Vadeli Borç/ Aktif Oranı' nın aktif karlılığı üzerinde negatif yönde sınırda anlamlı olduğuna dair sonuç elde edilmiştir. Bulgular, varlık büyüklüğünün hem aktif kârlılık hem de özsermaye kârlılığı üzerinde pozitif etkiler yarattığını, bunun da literatürde (Ceunfin vd., 2024; Omokore vd., 2024) vurgulanan ölçek ekonomileri ile tam uyumlu olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları net gelir yaklaşımı, net faaliyet geliri yaklaşımı, geleneksel yaklaşım, Modigliani - Miller teoremleri, dengeleme teorisi, finansal hiyerarşi teorilerinin hiçbiri ile uyumlu bulunmamıştır. Bunun nedeni sağlık sektöründeki firmaların ağırlıklı olarak kamu tarafından finanse edilmesi ve borçlanma oranlarının çok düşük düzeyde olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The health sector holds critical importance for economic development and social welfare. Financial leverage is defined as a key strategy that enables firms to optimize their capital structures through borrowing, thereby accelerating growth. The recent increase in debt ratios among healthcare firms in OECD countries provides a strong foundation for research aimed at understanding the impacts of financial leverage strategies on this sector. In this study, the impact of debt utilization on the profitability of healthcare sector companies in 22 OECD countries with fully accessible data was examined through Panel Data Analysis. The research covers the period between 2013 and 2022. The year 2013 was chosen as the starting point of the study, as the negative effects of the global financial crisis that began in 2008 had relatively diminished by then. Out of 3,256 healthcare firms operating in the sector, 393 companies whose financial statements were accessible and which continuously maintained their operations were identified. The annual balance sheets and income statements of these firms were used as the dataset for the research. In this study, according to the panel data analysis results of Model 1, which measures the effect of financial leverage on return on assets, and Model 2, which measures the effect of financial leverage on return on equity, it was found that firm size (Total Assets) has a positive impact on profitability in the healthcare sector. For Model 1, the Long-Term Debt-to-Assets Ratio was found to have a marginally significant negative effect on return on assets. The findings indicate that asset size generates positive effects on both return on assets and return on equity, which is fully consistent with the economies of scale emphasized in the literature (Ceunfin et al., 2024; Omokore et al., 2024). However, the findings of this study were not found to be consistent with the net income approach, the net operating income approach, the traditional approach, the Modigliani–Miller theorems, the trade-off theory, or the financial hierarchy (pecking order) theory. The reason for this inconsistency lies in the fact that firms in the healthcare sector are predominantly financed by public sources, and their debt ratios remain at very low levels. The findings of this study were not found to be consistent with the net income approach, the net operating income approach, the traditional approach, the Modigliani–Miller theorems, the trade-off theory, or the pecking order theory. The reason is that firms in the healthcare sector are predominantly financed by the public sector, and their leverage ratios remain at very low levels.