Ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik özyeterlik algılarının incelenmesi
Examination of secondary school teachers' self-efficacy perceptions towards inclusive education
- Tez No: 1005306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET TURHAN TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın genel amacı ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik özyeterlik algılarının incelenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik özyeterlik algı düzeyleri ve kapsayıcı eğitime yönelik özyeterlik algılarına yönelik görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma, karma yöntem kapsamında yer alan yakınsayan paralel desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri 2023-2024 öğretim yılında bahar döneminde Kocaeli ili Derince ve Körfez ilçelerinde görev yapan 306 öğretmenden toplanmıştır. Nitel veriler ise bu örneklemde yer alan ve görüşmelere katılmaya gönüllü olan 13 öğretmenden toplanmıştır. Nicel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Kapsayıcı Eğitime Yönelik Özyeterlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından oluşturulan yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, Friedman Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise tümevarımsal içerik analizi işe koşulmuştur. Araştırmanın nicel bulguları doğrultusunda öğretmenlerin bilgiye yönelik özyeterlik algısı için“kararsızım”düzeyinde olduğu, beceriye yönelik özyeterlik algısı, duyuşsal bağlama yönelik öz yeterlik algısı ve kapsayıcı eğitime yönelik özyeterlik algısının ise“katılıyorum”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Alt ölçekler açısından gerçekleştirilen karşılaştırmada ise beceriye yönelik özyeterlik algısının bilgiye yönelik özyeterlik algısından anlamlı şekilde yüksek olduğu; duyuşsal bağlama yönelik özyeterlik algısının beceriye yönelik özyeterlik algısından anlamlı bir şekilde yüksek olduğu; duyuşsal bağlama yönelik özyeterlik algısının bilgiye yönelik özyeterlik algısından anlamlı bir şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulguları doğrultusunda ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik görüşlerinin ve tutumlarının genel olarak olumlu olduğu ancak bilgi ve uygulamaya ilişkin beceriler açısından yeterliklerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik düzenlemeler yapılması açısından sınıfların kalabalık olması, zaman ve destek yetersizliği ve öğretim programı baskısı gibi engellerle karşılaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine the self-efficacy perceptions of secondary school teachers regarding inclusive education. In line with this general aim, the study aimed to determine secondary school teachers' self-efficacy perception levels and their opinions regarding these self-efficacy perceptions in inclusive education. The research was conducted using a convergent parallel design, which falls under the mixed methods approach. Quantitative data were collected from 306 teachers working in the Derince and Körfez districts of Kocaeli province during the the spring semester of the 2023-2024 academic year. Qualitative data were collected from 13 teachers in this sample who volunteered to participate in the interviews. The Self-Efficacy Perception Scale towards Inclusive Education, developed by the researcher, was used to collect quantitative data. A semi-structured interview form, also developed by the researcher, was used to collect qualitative data. Descriptive statistics, the Friedman Test, and the Wilcoxon Signed-Rank Test were used to analyze quantitative data. Inductive content analysis was used to analyze qualitative data. Based on the quantitative findings of the study, it was determined that self-efficacy perception towards knowledge was at the“undecided”level, while self-efficacy perception towards skills, affective context, and inclusive education were at the“agree”level. In the comparison of the subscales, it was determined that self-efficacy perception towards skills was significantly higher than self-efficacy perception towards knowledge; self-efficacy perception towards affective context was significantly higher than self-efficacy perception towards skills; and self-efficacy perception towards affective context was significantly higher than self-efficacy perception towards knowledge. Based on the qualitative findings of the research, it was concluded that secondary school teachers generally have positive opinions and attitudes towards inclusive education, but their competencies in terms of knowledge and application skills need to be improved. It was determined that secondary school teachers face obstacles such as crowded classrooms, insufficient time and support, and curriculum pressure in making arrangements for inclusive education.