Assessing the impact of students' vocabulary knowledge on reading comprehension
Öğrencilerin kelime bilgisinin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1005328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin kelime bilgisi düzeylerinin ikinci dil ediniminde okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemektedir ve 2025 yılında Tayland'ın Nonthaburi kentinde, özel bir teknik lisenin 12. Sınıf (Mathayom) öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, deney ve kontrol gruplarını içeren nicel bir desen kullanmıştır. Deney grubu 35 öğrenciden, kontrol grubu ise 37 öğrenciden oluşmuştur. Öğrencilerin kelime düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmanın başında Kelime Büyüklüğü Testi (VST) ve Resimli Kelime Düzeyi Testi (PVLT) uygulanmıştır. Her iki grup da ön test ve son testleri tamamlamış, 10 hafta süren araştırmada deney grubu dört haftalık bir kelime öğretim müdahalesi almıştır. Müdahalenin etkililiğini değerlendirmek için her iki gruba Akademik Başarı Testi uygulanmıştır. Veriler on haftalık bir süreçte toplanmış ve bağımsız ile bağımlı örneklem t-testleri dahil olmak üzere parametrik istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Bulgular, deney grubunun kontrol grubuna kıyasla okuduğunu anlama düzeyinde anlamlı bir ilerleme gösterdiğini ortaya koymuştur; bu durum, kelime bilgisi öğretiminin öğrencilerin okuma performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, deney grubunun akademik başarı puanlarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir (M = 66,63 vs. 39,46, p < .05), bu da uygulanan öğretim müdahalesinin etkinliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of students' vocabulary knowledge on their reading comprehension in second language acquisition, conducted in Nonthaburi, Thailand, in 2025, with the 12th Grade (Mathayom) private technical high school. The research employed a quantitative design with experimental and control groups. The experimental group consisted of 35 students, while the control group consisted of 37 students. The Vocabulary Size Test (VST) and the Picture Vocabulary Level Test (PVLT) were administered at the beginning to assess students' vocabulary levels. Both groups completed pre-tests and post-tests, while the experimental group received a four-week vocabulary intervention for 10 weeks. To evaluate the effectiveness of this intervention, an Academic Achievement Test was administered to both groups. The data were collected over ten weeks and analyzed using parametric statistical tests, including independent and dependent sample t-tests. The findings revealed that the experimental group showed significant improvement in reading comprehension compared to the control group, demonstrating the positive impact of vocabulary instruction on learners' reading performance. In addition, a statistically significant increase in academic achievement was observed in the experimental group compared to the control group (M = 66.63 vs. 39.46, p < .05), further confirming the effectiveness of the instructional intervention.