Multiple skleroz hastalarında NRG1 geni ve ilişkili hsa-miR-1228-3p, hsa-mir-485-3p, ile hsa_circ_0007279, hsa_ circ_0083897, hsa_circ_0136378 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation OF NRG1 gene, hsa-miR-1228-3p, hsa-miR-485-3p AND hsa_circ_0007279, hsa_circ_0083897, hsa_circ_0136378 expression levels in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 1005339
  2. Yazar: NEVRA ÖKSÜZ GÜRLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Multiple Skleroz (MS), merkezi sinir sistemini etkileyen kronik, inflamatuvar ve demiyelinizan bir hastalık olup, dünya genelinde yaklaşık 2,3 milyon kişiyi etkilemektedir. Hastalığın etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, genetik yatkınlığın çevresel ve immünolojik faktörlerle etkileşimi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, MS hastalarında NRG1 geni ile ilişkili hsa-miR-1228-3p ve hsa-miR-485-3p mikroRNA'ları ile hsa_circ_0007279, hsa_circ_0083897 ve hsa_circ_0136378 sirküler RNA'larının ekspresyon düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya, Mersin Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'na 2025 yılı Ocak–Temmuz ayları arasında başvuran 69 MS hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip 42 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol gruplarından alınan periferal venöz kan örneklerinden total RNA izole edilmiş, ardından cDNA sentezi ve RT-qPCR yöntemi uygulanmıştır. Ekspresyon düzeyleri karşılaştırmalı CT (ΔΔCT) yöntemi ile hesaplanmıştır. İstatistiksel analizlerde parametrik veriler için Student's t testi ve Paired t testi, non-parametrik veriler için Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi, kategorik veriler için Fisher's Exact testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: MS hastaları ile sağlıklı kontroller arasında hsa-miR-1228-3p ve hsa-miR-485-3p ekspresyon düzeyleri karşılaştırılmış; miRNA düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). NRG1 geni ve ilişkili circRNA'lar kıyaslandığında hasta grubunda NRG1 ve hsa_circ_008397 ekspresyon düzeyleri kontrol grubunsa oranla istatiksel olarak yüksek bulunmuştur. (p<0.05) Sonuç: NRG1 geni ve hsa_circ_008397 ekspresyonunun hasta grubunda anlamlı düzeyde yüksek bulunması, bu moleküllerin MS patofizyolojisinde potansiyel rolleri olabileceğini düşündürmektedir. CircRNA analizlerinin sınırlı kalması, ceRNA etkileşim ağlarının bütüncül olarak değerlendirilmesini kısıtlamıştır. Bulgular, miRNA'ların tek başına güçlü biyobelirteçler olmaktan ziyade, çoklu moleküler belirteç panelleri içinde değerlendirilmesinin daha anlamlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple sclerosis (MS) is a chronic, inflammatory, and demyelinating disease affecting the central nervous system and approximately 2.3 million people worldwide. Although the etiopathogenesis of MS has not yet been fully elucidated, it is thought to arise from the interaction of genetic susceptibility with environmental and immunological factors. The aim of this study was to evaluate the expression levels of NRG1-related hsa-miR-1228-3p and hsa-miR-485-3p microRNAs, as well as the circular RNAs hsa_circ_0007279, hsa_circ_0083897, and hsa_circ_0136378 in patients with MS. Methods: A total of 69 patients diagnosed with MS who applied to the Department of Neurology, Mersin University, between January and July 2025, and 42 age- and sex-matched healthy controls were included in the study. Total RNA was isolated from peripheral venous blood samples obtained from both patient and control groups, followed by cDNA synthesis and RT-qPCR analysis. Expression levels were calculated using the comparative CT (ΔΔCT) method. Student's t-test and paired t-test were used for parametric data, while the Mann–Whitney U test and Wilcoxon test were applied for non-parametric data. Fisher's exact test was used for categorical variables. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: The expression levels of hsa-miR-1228-3p and hsa-miR-485-3p were compared between MS patients and healthy controls, and no statistically significant differences were observed between the groups (p > 0.05). In contrast, the expression levels of the NRG1 gene and the associated circRNA hsa_circ_008397 were significantly higher in the patient group compared to controls (p < 0.05). Conclusion: In this study, the significantly increased expression of NRG1 and hsa_circ_008397 in the patient group suggests that these molecules may play potential roles in the pathophysiology of MS. The limited circRNA analyses restricted a comprehensive evaluation of ceRNA interaction networks. Overall, the findings indicate that miRNAs alone may not serve as strong standalone biomarkers for MS, but could be more informative when evaluated as part of multi-molecular biomarker panels.