Türkiye'de Yeni Çağcı manevi yönelimler
The individual motivations of becoming a New Ager
  1. Tez No: 1005342
  2. Yazar: AYHAN KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Yeni Çağ spiritüelliğinin tarihsel ve teorik arka planını sunmayı, Türkiye'de Yeni Çağ inanç ve pratiklerine katılan insanların motivasyonlarını ve Yeni Çağcılığın onların dünyasındaki anlamını, nitel bir yöntemle, derinlemesine mülakat tekniğini kullanarak ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Yeni Dini Hareketler ile Yeni Çağ maneviyatı arasındaki analitik ve teorik ayrımlara yer verilmiş ve her iki akım arasındaki farklar ve benzerlikler üzerinde durulmuştur.“Saha Araştırması”başlığını taşıyan ikinci bölüm ise Yeni Çağ manevi pratiklerine katılan bireylerle yapılan görüşmelerden oluşmaktadır. Tüm bu tekniklerle elde edilen veriler, sonrasında içerik analizi ile çözümlenmiştir. Kadın ve erkek katılımcılarla gerçekleştirilen araştırmada, veri çeşitliliğini zenginleştirmek amacıyla, yapılan derinlemesine mülakatlardaki örneklem seçiminde kartopu tekniği tercih edilmiştir. Farklılıkların ve çeşitliliğin belirlenmesine yetecek sayıda insanla yapılan görüşmeler boyunca elde edilen veriler, Yeni Çağ maneviyatının tarihsel seyri ve anlamı etrafındaki teorilerle karşılaştırmalı bir biçimde incelenmektedir. Çalışmanın odak grubunu Yeni Çağcı spiritüelliğe özgü öğreti ve pratiklere katılan bireyler oluşturmaktadır. Öte yandan, çeşitli manevi pratiklere katılımın motivasyonlarının yanı sıra Yeni Çağ inançları ile sekülerleşme, modernite ve bireyselleşme arasındaki ilişki üzerinde de durulmuştur. Üzerinde durulan bir diğer nokta ise, Yeni Çağ spiritüelliğinin insanların hayatında radikal bir dönüşüm anlamına gelip gelmediğidir. Örneğin“Yeni Çağcılık insanların tevarüs ettikleri dinî inancı radikal bir dönüşüme uğratıyor mu?”gibi bir soru, bu bölümde aranan cevaplar arasındadır. Çalışmada Yeni Çağcılığın böylesi bir radikal kopuşa tekabül etmediği müşahede edilmiştir. Buradan hareketle, çağdaş spiritüelliklerin yayılmasının sekülerleşme üzerinden okunması sorunlu bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light upon the historical and theoretical background of the New Age spirituality and, by using a qualitative methodology and through in-depth interviews, reveal the motivations of participation to New Age movements as well as the meaning of being a New Ager in Turkey. The first part of the study emphasizes the analytical and theoretical distinctions between New Religious Movements and the New Age Spirituality and the differences as well as the similarities between these two phenomena are touched upon. The second part, which bears the title of“Applied Research”, consists of interviews with individuals participating in New Age spiritual practices. The data obtained through the interviews were analyzed using content analysis. In order to enrich the diversity of the data, the snowball sampling was used to select the people for the in-depth interviews. The data gathered during the interviews with a sufficient number of people to identify differences and diversities was analyzed in comparison with theories revolving around the historical process and meaning of the New Age spirituality. The study focuses on individuals who participate in and have become followers of the practices and teachings of New Age spirituality. In addition to these, the motivations for participating in various spiritual practices as well as the relationship between New Age beliefs and secularisation, modernity and individualization are also explored throughout the study. The study also sheds light upon whether New Age spirituality means a radical transformation in people's lives.“Does New Age radically transform the religious beliefs that people have inherited?”can be considered to be a question of which the answers is sought under this section. The study observes that New Age spirituality does not imply such a radical break. Consequently, interpreting the spread of contemporary spiritualities through the lens of secularization can be regarded as a problematic approach.