Doğu Akdeniz koşullarında salınımlı üre gübresinin şeker mısırın verim ve kalitesi üzerine etkisi
Effect of slow-release urea fertilizer on yield and quality of sweet corn under eastern mediterranean conditions
  1. Tez No: 1005343
  2. Yazar: MERVE NUR AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Doğu Akdeniz koşullarında salınımlı üre gübresinin üç farklı tatlı mısır çeşidinin (Merit, Overland, Sherbet) verim ve kalite özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Tatlı mısır, kısa büyüme süresi, yüksek verim potansiyeli ve besin değeriyle önemli bir tarımsal üründür. Çalışma, 2024 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklar halinde bölünmüş parseller deneme deseni ile üç tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, dört farklı azot dozu (0, 15, 20 ve 25 kg/da) uygulanmış ve bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan kalınlığı, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı, koçandaki tane ağırlığı, kavuzlu taze koçan ağırlığı, kavuzsuz taze koçan ağırlığı, birinci sınıf koçan verimi, ikinci sınıf koçan verimi, suda çözünebilir kuru madde miktarı, klorofil miktarında verim ve kalite parametreleri incelenmiştir. Bulgular sonucunda, azot dozlarının ve tatlı mısır çeşitlerinin verim ve kalite parametreleri üzerinde önemli etkiler yarattığı belirlenmiştir. Özellikle 20 ve 25 kg da-1 azot dozlarının, bitki boyu, koçan uzunluğu ve koçan ağırlığı gibi verim unsurlarında en yüksek değerleri sağladığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Merit çeşidi, genel olarak en yüksek bitki boyu, koçan uzunluğu ve koçan ağırlığı değerleri ile diğer çeşitlerden üstün performans göstermiştir. Bu nedenle, Doğu Akdeniz koşullarında yüksek verim elde etmek isteyen üreticilere, özellikle 20 kg/da azot dozu ile birlikte Merit çeşidinin ekimi önerilmektedir. Ayrıca salınımlı üre gübresinin kullanımı, sadece verimi artırmakla kalmayıp, aynı zamanda gübre kullanım etkinliğini artırarak çevresel etkileri de minimize ettiğinden tarım alalarında kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of slow-release urea fertilizer on the yield and quality characteristics of three different sweet corn varieties (Merit, Overland, Sherbet) under Eastern Mediterranean conditions. Sweet corn is an important agricultural product due to its short growth period, high yield potential, and nutritional value. The study was conducted in 2024 at the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Mustafa Kemal University, Hatay. The experiment was carried out using a randomized block design with split plots and three replications. Four different nitrogen doses (0, 15, 20, and 25 kg da-1) were applied, and parameters such as plant height, first corncop height, stalk thickness, corncop length, number of kernels per corncop, kernel weight per corncop, weight of husked fresh corncop, weight of unhusked fresh corncop, first class corncop yield, second class corncop yield, soluble dry matter content, and chlorophyll content were examined for yield and quality. The results indicated that nitrogen doses and sweet corn varieties had significant effects on yield and quality parameters. Particularly, nitrogen doses of 20 and 25 kg da-1 provided the highest values for yield factors such as plant height, corncop length, and corncop weight. In conclusion, the Merit variety generally showed superior performance compared to the other varieties, with the highest values for plant height, corncob length, and corncob weight. Therefore, for producers aiming for high yield under Eastern Mediterranean conditions, it is recommended to plant the Merit variety with a nitrogen dose of 20 kg da-1. Additionally, the use of slow-release urea fertilizer not only increases yield but also enhances fertilizer use efficiency and minimizes environmental impacts, making it advisable for agricultural use.