Elektronik tablolama yöntemi ile yeraltı su akımının incelenmesi
The Solution of seepage through soil with electronic spreadsheets
- Tez No: 100536
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ELEKTRONİK TABLOLAMA YÖNTEMİ İLE YERALTI SU AKIMININ İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, inşaat mühendisliğinde sık karşılaşılan problemleri oluşturan yeraltı su akımı incelenmiştir. Suyun yeraltı akım özelliklerinin matematiksel ifadesi olan Laplace Denkleminin sonlu farklar metodu ile çözümlenmesi amaçlanmıştır. Sonlu Farklar yönteminde, Laplace Denklemindeki sürekli türevler, değişkenlerdeki küçük (sonlu) farklılıkların oram şeklinde ifade edilmekte ve bunların bilinen değerlerinden (sınır değerlerinden) başlayarak adım adım bütün akım bölgesi için çözümler geliştirilmektedir. Çalışmada, elektronik tablolarda bulunan döngüsel başvurudan yararlanarak sayısal çözümü lineer denklem takımının çözümüne indirgenebilen mühendislik problemlerinden yeraltı su akımı problemleri elektronik tablolar yardımıyla çözülmüştür. Problemin sayısal algoritması kurulduktan sonra çözüm için programlama bilgisi gerekmemektedir. Çözüm tablolar halinde yapıldığı için sonuçlar koordinat noktalarına göre düzenlenmiş şeklinde elde edilmektedir. İki serbest değişkenli çözüm fonksiyonlarında, sonuçların tablolar halinde elde edilmesi yorumlamada büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca tablo şeklinde elde edilen sonuçlara ait grafiklerin anında çizilmesi bu tür çözümlere üstünlük sağlamaktadır. Laplace Denkleminin sonlu farklar metodu kullanılarak her noktaya ait hidrolik basınç yüklerini elde edebilecek bir iterasyon yapılır. Burada sınırlar üzerindeki hız koşuluna ve özel noktalar üzerindeki hidrolik basmç yükü formülasyonlarına dikkat edilmelidir. Elde edilen hidrolik basınç yükleri yardımıyla noktalar arası sızıntı sularının hızları elde edilir. Suyun hızının çok küçük olduğu ve Darcy kanununa göre hareket ettiği kabul edilir. Her noktayı içine alan bir iterasyon sonucunda elde edilen hızlar vasıtasıyla, idealize edilmiş kesit üzerindeki yatay kesitlerde debi miktarı hesaplanır. Diğer bir çözüm yöntemi ise Lineer denklem takımını Gauss Eliminasyon yöntemi ile çözen Fortran programıdır. Hazırlanan programda noktaların yerleri ya el ile tek tek girilerek lineer denklem takımları oluşturulur ya da idealize edilmiş kesit boyutları verilerek programın denklem takımlarını kendisinin oluşturması sağlanır. Çalışma yapılan uygulamalarda yöntemlerin kıyaslanmasıyla son bulur. vııı
Özet (Çeviri)
THE SOLUTION OF SEEPAGE THROUGH SOIL WITH ELECTRONIC SPREADSHEETS SUMMARY İn this study seepage through soil that causes such problems in civil engineering is examined. Laplace equation that defines seepage of water in soil as a mathematical form tried to be solved by the finite differential equations. İn finite differential equations ;the derivatives are defined with the rate of finite differences in the function. Solutions are required starting with the known values of these equations the solutions in the flow area The aim of this study is to solve the engineering problems that the solution can be reduced to a numerical solution of linear equations by using circular references in electronic spreadsheets. A formula that is written to a cell in electronic spreadsheet can be written with a reference to a value or formula that is written in another cell. When formula refers to its own cell, either directly or indirectly, it is called a circular reference. If it is wanted this can be made continuously between the cells. To calculate such a formula, the spreadsheet must calculate each cell involved in the circular reference once by using the results of the previous iteration. The repeated calculation of a circular reference until a specific numeric condition is called iteration. Iteration stops, if the change between iteration or the number of iterations are reached to the values in the setting for iteration. This values can be chanced whenever wanted. In the algorithm of the problem, the cells are planned like the values at the points and the formula that connects a cell to another values in cells is written to this cell. For this operation the user doesn't need to know any programming languages. The solutions generally obtained in tables that are arranged to coordinates, because they are made in tables. This enables to interpret problems in two variables. Also two dimensional graphics of this results that are given in tables can be drew easily. The solution of Laplace equation with the finite differential equations we can obtain the hydraulic heads of every point in the area by an iteration. We have to be careful to the velocity condition and the special points (bouindry conditions) while writing the hyraulic head formulas. By using the calculated values of hydraulic heads we can find the seepage velocities between the numbered points. Water is assumed to be incompressible, have a low velocity and flows through a fully saturated soil in accordance with Darcy's empirical law. With an iteration including every point in the area we can have the amount of water flew through the soil. IX