Yatay yüklü kazıkların sonlu elemanlar yöntemi ile 3 boyutlu nonlineer analizi
3 dimensional non-linear analysis of the laterally loaded piles with the finite element method
  1. Tez No: 100534
  2. Yazar: MUSTAFA KUBİLAY KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
YATAY YÜKLÜ KAZIKLARIN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE 3 BOYUTLU NONLİNEER ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada kazıkların yatay yükler etkisi altındaki davranışları incelenmiştir. Çalışmayı iki kısma ayırmak mümkündür. Bunlardan birincisinde genel olarak kazıklardan bahsedildikten sonra yatay yüklü kazıklarla ilgili bilgilerin verildiği bölümler yer alır. Kazıklardan ve yerleştirilme şekillerinden bahsedildikten sonra yatay yüklerin zeminde oluşturduğu etkiler üzerinde durulmuş, kırılma bölgeleri incelenmiştir. Kazıkların tekil veya grup kazıklan olmaları hallerinde oluşan farklılıklar ele alınmıştır. Yatak katsayısı teorisi hakkında detaylı bilgiler verilmiş, bu teori kullanılarak geliştirilen hesap yöntemleri açıklanmıştır. Bunlara ek olarak elastik teori anlatılmıştır. Broms tararından geliştirilen yöntem ile p-y eğrileri üzerinde durulduktan sonra her iki hesap yönteminin farklı zeminlerdeki kullanım prosedürleri açıklanmıştır. Bunlara ek olarak son üç yıl içinde yatay yüklü kazıklar hakkında yapılan çalışmalardan ikisi tanıtılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmı sonlu elemanlar programı ile yapılan analizler ve bu analizlerden elde edilen sonuçları esas alır. Sonlu elemanlar yöntemi hakkında bilgi verildikten sonra sonlu elemanlar programı kısaca anlatılmış, analizler sırasında kullanılan model açıklanmıştır. Bu modelde yer alan elemanlar ve malzemeler tanıtılmış, modelin seçilme nedeni üzerinde durulmuştur. Farklı zemin ve kazık özellikleri için yapılan analizler sonucunda elde edilen değerler grafiklerle birlikte sunulmuştur. Araştırmacıların bu konu üzerinde yapmış olduğu çalışmalardan elde ettikleri sonuçlara da yer verilmiştir. En son bölümde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
3 DIMENSIONAL NON-LINEAR ANALYSIS OF THE LATERALLY LOADED PILES WITH THE FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY In this study the behaviour of piles under lateral loads is presented. The study is seperated in two parts. In the first part the piles are discussed generally then the analysis of laterally loaded piles are detailed. Before explaining the effects of lateral loads on soil and possible failure zones the piles are detailed according to their types and installation method. Then the differences between single and group piles are given. Detailed information about subgrade reaction approach and methods using this approach are presented. Elastic theory, method proposed by Broms, p-y curves proposed by Reese and friends are discussed with their procedures for different soil types. The second part of the study contains the analysis made with the finite element program and all of the results of these analysis. After the program explained the model used during the analysis detailed, the element type, material properties and etc. are explained. The results are shown according to pile diameter and pile length seperately for different soil types. The results obtained from the analysis for different soil and pile parameters are given together in the last section to have an idea about the general deformation charactericticsof the piles under lateral loads. xm