Serum irisin düzeyi ile korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliğinin biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Biochemical evaluation of heart failure with preserved ejection fraction in relation to serum irisin levels
- Tez No: 1005366
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAKELLEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (KEFKY) tanılı hastalarında serum irisin düzeylerinin diyastolik disfonksiyon ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji kliniğinde KEFKY olarak takip edilen hastaların ve sağlıklı gönüllülerin Transtorasik Ekokardiyografi(TTE) ile sol ventrikül(LV) diyastolik fonksiyon (DD)' ları incelendi. Çalışmaya alınan olgular sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu (41) ve KEFKY hastaları (41) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki grupta bulunan hastalardan irisin düzeyi çalışmak üzere venöz kan örneği alındı. Çalışılan örneklerinden elde edilen irisin düzeyleri, olguların semptom, fizik muayene, Transtorasik ekokardiyografi bulguları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol gruplarının yaş ortalamaları benzer olarak izlendi(51,24 vs. 48,2 yıl; p = 0,071). KEF-KY grubunda ve sağlıklı grupta sırasıyla erkek cinsiyet oranları (%68,9 vs. %48,78; p = 0,025) olarak görüldü. İrisin düzeyleri diyastolik disfonksiyonu olan hastalarda kontrol grubuna göre düşük izlendi ve fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p<0,001) Sonuç: Çalışmamızda, diyastolik disfonksiyonu bulunan hasta grubunda, serum irisin düzeylerinin kontrol grubuna göre azaldığı tespit edildi. Elde edilen bulgular, irisin hormonunun kardiyovasküler sistem üzerindeki olası kardiyoprotektif etkilerini desteklemekte ve bu biyomolekülün diyastolik fonksiyonun korunmasında potansiyel bir rol üstlenebileceğini düşündürmektedir. Bulgularımızın desteklenmesi için geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this investigation was to examine the potential association between circulating irisin levels and the presence of diastolic dysfunction among patients diagnosed with heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF). Materials and Methods: Patients with HFpEF followed at the Cardiology Department of Atatürk University Faculty of Medicine and healthy volunteers were evaluated for left ventricular (LV) diastolic function (DD) using transthoracic echocardiography (TTE). The study population was divided into two groups: a control group consisting of healthy volunteers (n = 41) and a group of patients with HFpEF (n = 41). Venous blood samples were obtained from all participants to measure serum irisin levels. The measured irisin levels were compared with clinical symptoms, physical examination findings, and transthoracic echocardiographic parameters of the participants. Fidings: There was no significant difference in mean age between the patient and control groups(51.24 vs. 48.2 years; p = 0.071). The proportion of male participants was higher in the HFpEF group compared with the healthy control group (68.9% vs. 48.78%, respectively; p = 0.025). Serum irisin levels were lower in patients with diastolic dysfunction than in the control group, and this difference was statistically significant (p < 0.001). Conclusion: As part of this research, serum irisin levels were found to be reduced in patients with diastolic dysfunction compared with those with normal diastolic function. These findings support the potential cardioprotective effects of irisin on the cardiovascular system and suggest that this biomolecule may play a contributory role in the preservation of diastolic function. Nevertheless, larger-scale and more comprehensive studies are warranted to further substantiate these observations.