Toprak altı sulama sistemlerinin hidroliği
The Hydroulies of subsurface irrigation systems
- Tez No: 100537
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT KAPDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
TOPRAK ALTI SULAMA SİSTEMLERİNİN HİDROLİĞİ ÖZET Su mühendisliğinin başlıca uygulama alanlarında biri olan sulama konusu, günümüzde çok büyük önem taşımaktadır. Su kaynaklarının gün geçtikçe azalması, sulama konusunda ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu da, sudan optimum şekilde yararlanılması amacına yönelik yeni sulama metotlarının incelenmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Bu tez kapsamında, yeni bir uygulama alanı olan“toprak altı sulama sistemlerinin hidroliği”incelenmektedir. Toprak üstü sulama sistemleri, günümüzde çok yaygın olarak kullanılmakta olan suyun toprağa kanallar, hortum, yağmurlama, damlatma sulama, yağış gibi yollarla verilmesidir. Toprak altı sulama sistemleri ise, suyun toprak altına yerleştirilmiş poroz borular vasıtası ile verilmesidir. Poroz borular, hurda otomobil lastiğinde elde edilebilen, %80'i kauçuk olan ve içinden geçen suyu bünyesindeki gözeneklerle ortama sızdıran ve daha çok terleyen hortum gibi davranan hidrolik yapılardır. Burada amaç sulama yapılan yerin su gereksinimini belirledikten sonra, gereken miktarda suyu direkt olarak köklere vererek, suyun optimum toprak potansiyel alanında kalmasını sağlamaktır. Böylelikle su kayıpları ve zararlı etkiler minimuma indirilmektedir. Kullanım alanları gitgide artan toprak altı sulama sistemleri, toprak üstü sulama sistemleri ile karşılaştırıldığı zaman avantaj lannın çok daha fazla olduğu görülmektedir. Poroz boruların hidroliği ile ilgili olarak doğrudan bu konuyu içeren bir çalışma henüz mevcut değildir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, incelenen sisteme yakın hidrolik özellikler gösteren yağmurlama ve damlatma sulama sistemlerinin hidrolik çalışmaları temel alınmıştır. Buradan çıkarılan sonuçlar baz alınarak poroz borular için teorik yaklaşımlarda bulunup, sistem hidroliği çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçların doğruluğunu anlamak açısından laboratuarda bir deney düzeneği kurulmuştur. Deney modeli; belirli uzunluktaki poroz borulara verilen, belli bir zamanda, belirli basınçlar altındaki debi değerlerini incelemek üzere kurulan bir düzenektir. Debi değerlerini hesaplayabilmek için poroz boru boyunca 1,5 metrelik bölümler halinde yerleştirilen ())10'luk PVC boru sonunda toplanan su akıtılarak, toplama kovalarına aktarılmış ve toplanan su ağırlıkları deney süresine bölünerek o basınç altında birim boy debileri elde edilmiştir. Bu deney, farklı basınç, süre ve boru boylarında uygulanarak bir çok kez incelenmiş ve bu sonuçlara bağlı olarak tablolar oluşturulmuştur. Hazırlanan tablolar yardımı ile basınç-debi grafikleri elde edilmiş ve bu sonuçlar poroz boruların teorisi kısmında daha önce elde edilen formüller ile paralellik gösterip göstermediği kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve hakkında fazla bilgi sahibi bulunmayan poroz boruların incelenmesine bir giriş yapılmıştır. xii
Özet (Çeviri)
THE HYDRAULICS OF SUBSURFACE IRRIGATION SYSYTEMS SUMMARY Irrigation, being the primary application field of hydraulics engineering, is a very significant topic nowadays. The shortage in the water sources causes a serious problem about irrigation, consequently, ending in a demand for new irrigation methods which will be taking optimum advantage of the limited water. In the content of this thesis, a new type of application field, called the hydraulics of subsurface irrigation systems, is investigated. Surface irrigation systems transfer the water, by the help of canals, pipes, sprinkler and trickle irrigation sysytems, and precipitation. Where, the subsurface irrigation systems do the transferring by the utilization of porous pipes settled underground. Porous pipes are manifactured from junk tires. They are 80% rubber and let water run through the pores on their surface, acting like a sweating pipe. The aim of this system is; to supply the roots with the necessary water, by no means but directly, after determining the amount of water necessity of the irrigation field, and making sure that the water stays in the optimum ground potential area. Thus, the water loss and the unwanted effects are minimized. When compared with the surface irrigation systems, the subsurface irrigation systems turn out to be more advantageous. Yet, a specific study about the hydraulics of porous pipes has not been carried out. Therefore, in this thesis it will be referred to the studies about systems, which have similar hydraulic behaviour, namely, sprinkler and trickle irrigation systems. Depending on the results of the hydraulic analysis of the above mentioned systems, some theoretical approaches will be done in order to determine the system hydraulics. And the results about porous system analysis will be checked by running a relevant test in the laboratory. The test model consists of a system studying the flow discharge in the porous pipes, which have specific lengths, during a given period and under predetermined pressures. The water coming out of the pores of the pipes are collected in PVC pipes of 10 mm. diameter and 1.5 m length, which cover the porous pipes and lead the collected water towards the water holding buckets. The collected water is, later on, weighed and diving these weights by the test period, the flow discharge values are determined. This testing processes is repeated under different conditions having different pressures, periods and pipe lengths, and the results are submmitted in the form of tables. By means of these tables, pressure vs. flow discharge graphs are drawn, and the results are compared with the formulas mentioned in the theory of porous pipes section, in order to check whether they are sensible or not. And as a conclusion, some comments on these results are submitted, in case this thesis is accepted to be an entery to the detailed investigation of the utilization of porous pipes. xin