Rethinking regional security complex theory in light of the emergence of the Eastern Mediterranean Complex
Bölgesel güvenlik kompleksi teorisini Doğu Akdeniz Kompleksinin ortaya çıkışı ışığında yeniden düşünmek
  1. Tez No: 1005374
  2. Yazar: EMANİ ASENWAR HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSAMA AMOUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2009 yılından bu yana yapılan büyük ölçekli hidrokarbon keşiflerinin ardından Doğu Akdeniz (EM) Bölgesel Güvenlik Kompleksi'nin (RSC) ortaya çıkışını incelemektedir. Çoğu araştırma, bu keşiflerin barışı teşvik edip etmeyeceği üzerine odaklanırken, bu araştırma bu sorunun ötesine geçmektedir. Özellikle, gaz odaklı dinamiklerin ve önceden var olan güvenlik dinamiklerinin nasıl kesiştiğini ve bu kesişmenin EM bölgesinde kullanılmamış enerji kaynaklarını bölgesel güvenlik yapısının katalizörlerine nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Tez, Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi'ni (RSCT) eleştirel bir bakış açısıyla ele almakta ve RSC'lerin hangi koşullar altında ortaya çıktığını ve birbiriyle örtüştüğünü daha etkili bir şekilde açıklayan ve öngören revize edilmiş bir versiyon önermeyi amaçlamaktadır. Tez yazımında, Neoklasik Realizm'den (NCR) tamamlayıcı bir çerçeve olarak yararlanılmaktadır. Özellikle bölgesel güvenliğin inşasında iç siyaset düzeyindeki aracılığa dair RSCT analizinde kalan kör noktaları aydınlatma hedeflenmektedir. Tezde, niteliksel ve kuram odaklı bir yöntem benimsenmiş; RSCT'nin yapısalcı yeniden yorumu, mikro-yapılı karşılaştırma, kuram rehberliğinde karşılaştırma ve süreç izleme tekniklerinden faydalanılmıştır. Doğu Akdeniz bölgesi örnek olay olarak ele alınmış ve RSCT'nin yeniden yapılandırılması için ampirik bulgular ortaya konmuştur. Bu tez, RSCT'yi yeniden ele almanın yanı sıra, eleştirel güvenlik çalışmaları, enerji güvenliği ve uluslararası ilişkiler teorisine daha geniş katkılar sağlayan bir dizi bulgu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation investigates the emergence of the Eastern Mediterranean (EM) Regional Security Complex (RSC) in the aftermath of large-scale hydrocarbon discoveries since 2009. While most research has focused on whether these discoveries will foster peace or escalate conflict, this research moves beyond this question. It examines how the intersecting gas-driven dynamics and pre-existing security dynamics have transformed untapped energy resources into catalysts for regional security structuring in the EM region. The dissertation critically engages with Regional Security Complex Theory (RSCT) to propose a revisited version that more effectively explains and anticipates how and under what conditions RSCs emerge and overlap. It relies on Neoclassical Realism (NCR) as a complementary framework to illuminate RSCT's blind spots, particularly regarding domestic-level mediation in regional securitisation processes. The dissertation adopts a qualitative, theory-oriented methodology, relying on constructivist reinterpretation of RSCT, micro-structured comparison, theory-guided comparison, and process tracing. The EM region is used as a case study to extract empirical insights that facilitate the derivation of a revised version of RSCT. Along with rethinking RSCT, the dissertation presents a novel framework that explains how untapped energy resources can function as an instrument of state power. In addition, it provides a set of findings that have broader contributions for critical security studies, energy securitisation, and international relations theory.