Geleneksel olmayan lipit profillerinin iskemik inme alt tipleri ve rekürren inme ile ilişkisi
The association of non-traditional lipid profiles with ischemic stroke subtypes and recurrent stroke
  1. Tez No: 1005378
  2. Yazar: ZEHRA ÖZBİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ZEYTİN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lipit anormallikleri, inme geçiren hastalarda önemli risk faktörleridir. Son çalışmalar, geleneksel olmayan lipit parametrelerinin aterosklerozun gelişiminde kritik bir rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada, iskemik inme geçiren hastalarda geleneksel olmayan lipit parametrelerinin iskemik inme alt tipleri ve rekürren inme arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem : 1.1.2023–1.1.2024 tarihleri arasında Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde iskemik inme tanısı alan 484 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hemorajik inme, geçici iskemik atak ve sinüs ven trombozu dışlandı. TG/HDL-C, Non-HDL-C/HDL-C, CRI-I, CRI-II ve AIP gibi geleneksel olmayan lipid parametreleri değerlendirildi. Rekürrens ve inme alt tipleriyle ilişkili faktörler Lojistik Regresyon, rekürrens öngörüsü ROC analiziyle incelendi (p<0,05 anlamlı kabul edildi). Bulgular: Çalışmaya Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Klinik-Polikliniği'ne başvuran ve iskemik stroke tanısı alan toplam 484 hasta dahil edilmiştir. Aterojenik indeksler açısından KE grubu en düşük değerlere sahipti: Non-HDL-C/HDL-C (p=0,031), CRI-I (p=0,036), AIP (p=0,037). Dislipidemi varlığı rekürrens ile anlamlı ilişkiliydi (p<0,001). ROC analizine göre LDL (AUC=0,628, p<0,001), total kolesterol (AUC=0,611, p=0,001), non-HDL (AUC=0,594, p=0,006) ve CRI-II (AUC=0,582, p=0,018) rekürrensi ayırt etmede anlamlıydı. Trigliserid düzeyi ile küçük damar (KD) inme arasında anlamlı pozitif ilişki vardı (p=0,033, OR=1,003, %95 CI: 1,000–1,005). Sonuç: Bu çalışmada, kardiyoembolik inmelerde düşük lipid ve aterojenik indeksler embolik kökeni desteklerken, büyük ve küçük damar inme gruplarında yüksek lipid düzeyleri aterosklerotik mekanizmalara işaret etmektedir. Trigliserid yüksekliği, küçük damar hastalığında mikrovasküler patolojiyle ilişkili bulunmuştur. Rekürrens açısından CRI-II anlamlı bir öngörücü olarak öne çıkmıştır. Bulgular, non-tradisyonel lipid parametrelerinin klasik lipid ölçümlerinin ötesinde, risk değerlendirmesi ve tedavi stratejilerinde değerli bilgiler sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lipid abnormalities are significant risk factors in patients with stroke. Recent studies have demonstrated that non-traditional lipid parameters play a critical role in the development of atherosclerosis. In this study, we aimed to investigate the relationship between non-traditional lipid parameters, ischemic stroke subtypes, and recurrent ischemic stroke in patients with ischemic stroke Materials and Methods: Between January 1, 2023, and January 1, 2024, data from 484 patients diagnosed with ischemic stroke at Afyon Health Sciences University were retrospectively analyzed. Patients with hemorrhagic stroke, transient ischemic attack, or cerebral venous sinus thrombosis were excluded. Non-traditional lipid parameters, including TG/HDL-C, Non-HDL-C/HDL-C, CRI-I, CRI-II, and AIP, were evaluated. Factors associated with stroke subtypes and recurrence were analyzed using logistic regression, while the predictive ability of lipid parameters for recurrence was assessed by ROC analysis (p<0.05 considered statistically significant). Results: A total of 484 patients diagnosed with ischemic stroke and admitted to the Neurology Department and Outpatient Clinic of Afyon Health Sciences University Faculty of Medicine were included in the study. Regarding atherogenic indices, the CE group had the lowest values for Non-HDL-C/HDL-C (p=0.031), CRI-I (p=0.036), and AIP (p=0.037). The presence of dyslipidemia was significantly associated with recurrence (p<0.001). According to ROC analysis, LDL (AUC=0.628, p<0.001), total cholesterol (AUC=0.611, p=0.001), non-HDL (AUC=0.594, p=0.006), and CRI-II (AUC=0.582, p=0.018) were significant in distinguishing recurrence. Triglyceride levels showed a significant positive association with small vessel (SV) stroke (p=0.033, OR=1.003, 95% CI: 1.000–1.005). Conclusion: In this study, lower lipid levels and atherogenic indices in cardioembolic strokes supported an embolic origin, whereas higher lipid levels in large and small vessel strokes indicated atherosclerotic mechanisms. Elevated triglyceride levels were associated with microvascular pathology in small vessel disease. CRI-II emerged as a significant predictor of recurrence. These findings suggest that non-traditional lipid parameters may provide valuable insights beyond conventional lipid measurements in risk assessment and therapeutic strategies.