İnsan odaklı bakım ortamının güvenlik iklimine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of a person-centered care environment on the safety climate
- Tez No: 1005381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÖZER GÜÇLÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinde kaliteli ve güvenli bakımın sürdürülebilmesi, yalnızca klinik uygulamaların etkinliğiyle değil, aynı zamanda insan odaklı bakım anlayışını destekleyen bir çalışma ortamı ile olumlu bir güvenlik ikliminin varlığıyla mümkündür. Bu araştırma, hemşirelerin çalıştıkları kurumlarda algıladıkları insan odaklı bakım ortamının, sağlık hizmetlerinde güvenlik iklimi algısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan araştırma, 1 Ocak–28 Şubat 2025 tarihleri arasında bir özel hastane ile bir üniversite hastanesinde görev yapan 284 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, İnsan Odaklı Ortam Envanteri-Çalışan Versiyonu ve Güvenlik İklimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin insan odaklı bakım ortamı algı puan ortalaması 62,96±12,02, güvenlik iklimi puan ortalaması ise 4,11±0,50 olarak saptanmıştır. İnsan odaklı bakım ortamı ile güvenlik iklimi arasında güçlü ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=0,730; p<0,01). Alt boyutlar incelendiğinde, güvende hissetme, anlaşılabilirlik ve gündelik yaşam boyutlarının tamamı ile güvenlik iklimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğu görülmüştür (p<0,01). Elde edilen bulgular, insan odaklı bakım ortamının güçlendirilmesinin, sağlık kurumlarında olumlu bir güvenlik ikliminin oluşturulmasına önemli katkı sağladığını göstermektedir. Bu doğrultuda, hemşirelerin insan odaklı bakım uygulamalarını destekleyen çalışma ortamlarının geliştirilmesi, hasta güvenliğinin artırılması ve bakım kalitesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The sustainability of high-quality and safe care in healthcare services depends not only on the effectiveness of clinical practices but also on the presence of a positive safety climate supported by a person-centered care environment. This study was conducted to examine the effect of nurses' perceptions of the person-centered care environment in their institutions on their perceptions of the safety climate in healthcare services. Planned as a descriptive and cross-sectional study, the research was carried out between January 1 and February 28, 2025, with 284 nurses working in one private hospital and one university hospital. The study data were collected using a Personal Information Form, the Person-Centered Care Climate Questionnaire–Staff Version (PCQ-S), and the Safety Climate Scale. According to the findings, the mean score of nurses' perceptions of the person-centered care environment was 62.96 ± 12.02, while the mean safety climate score was 4.11 ± 0.50. A strong and positive relationship was identified between the person-centered care environment and the safety climate (r = 0.730; p < 0.01). Examination of the subdimensions revealed statistically significant and positive relationships between the safety climate and all subdimensions, including feeling safe, comprehensibility, and everydayness (p < 0.01). The findings indicate that strengthening the person-centered care environment makes a significant contribution to the development of a positive safety climate in healthcare institutions. Accordingly, developing work environments that support person-centered care practices among nurses is essential for enhancing patient safety and ensuring the sustainability of care quality.