Being a mental health professional working with children: A qualitative study
Çocuklarla çalışan ruh sağlığı uzmanı olmak: Bir nitel çalışma
  1. Tez No: 1005382
  2. Yazar: ESMA KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Yetişkinlere yönelik ruh sağlığı hizmeti süreçlerine ilişkin kapsamlı bir literatür bulunmakla birlikte, çocuklarla çalışan uzmanların terapötik deneyimlerini ele alan çalışmalarda belirgin bir boşluk vardır. Bu çalışma, çocuklarla çalışan ruh sağlığı uzmanlarının deneyimlerini, karşılaştıkları zorlukları ve başa çıkma stratejilerini odağa alarak çocuk merkezli terapötik süreçlerin karmaşık dinamiklerini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, fenomenolojik nitel tasarım ile yürütülmüştür. Ruh sağlığı alanındaki disiplinlerde yüksek lisans derecesini tamamlamış ve çocuk ruh sağlığı alanında en az beş yıllık deneyime sahip 12 uzmanla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış; veriler tematik analiz ile çözümlenmiştir. Analiz sonucunda uzman deneyimleri 6 ana tema ve 10 alt tema altında toplanmıştır. Tematik bulgulara ek olarak, katılımcıların klinik uygulamada en sık karşılaştıklarını belirttikleri başvuru alanları betimsel düzeyde sınıflandırılarak bağlamsal bir profil olarak raporlanmıştır. Bulgular, erken müdahalenin somut ve hızlı etkisine ilişkin algının mesleki motivasyonu güçlendirdiğini ve uzmanların kendi çocukluk yaşantılarıyla kurdukları bağın mesleki kimliği besleyen bir anlam kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Çocuk merkezli yaklaşım hem etik bir duruş hem de terapötik bağın kurulmasında temel bir zemin olarak öne çıkarken, projektif testler ve diğer değerlendirme araçları çoğunlukla yardımcı yöntemler olarak konumlanmıştır. Süreçte ebeveyn direnci ve sorumluluğun paylaşılmaması belirgin bir güçlük alanı olarak belirlenmiştir. Sınır koyma, otoriter müdahaleden çok empatik yansıtma ve seçenek sunmaya dayalı çocuk merkezli yönlendirme ile yapılandırılmış; sonlandırmada ise kademeli geri sayım, yapılandırılmış vedalaşma ve süreci somutlaştıran ritüeller kullanıldığı bildirilmiştir. Ayrıca çocuklarla çalışmanın uzmanlarda duygusal yük ve somatik stres tepkileri oluşturabildiği; bunun seans içi ve seans arası öz düzenleme uygulamaları ile sürdürülebilir öz bakım pratikleri üzerinden yönetildiği saptanmıştır. Bulgular, çocuk ruh sağlığı hizmetlerinin yalnızca klinik tekniklerin uygulanmasından ibaret olmadığını; çok aktörlü ve çok boyutlu bir ekosistem içinde işlediğini göstermektedir. Bu çalışma ile uzmanların mesleki gelişimleri açısından öneriler ve çocuğa duyarlı terapötik müdahalelerin geliştirilmesine dair perspektif sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While there is extensive literature on mental health service processes for adults, there is a noticeable gap in studies addressing the therapeutic experiences of professionals working with children. This study aims to deeply understand the complex dynamics of child-centered therapeutic processes by focusing on the experiences, challenges, and coping strategies of mental health professionals working with children. The research was conducted using a phenomenological qualitative design. Semi-structured in-depth interviews were conducted with 12 professionals who had completed a master's degree in mental health disciplines and had at least five years of experience in child mental health; the data were analyzed using thematic analysis. The analysis grouped the experts' experiences under 6 main themes and 10 sub-themes. In addition to thematic findings, the areas of application that participants reported encountering most frequently in clinical practice were classified at a descriptive level and reported as a contextual profile. The findings revealed that the perception of the concrete and rapid effects of early intervention strengthened professional motivation and that the connection experts established with their own childhood experiences was a source of meaning that nourished their professional identity. The child-centered approach stands out as both an ethical stance and a fundamental basis for establishing the therapeutic bond, while projective tests and other assessment tools are mostly positioned as auxiliary methods. Parental resistance and the failure to share responsibility were identified as significant areas of difficulty in the process. Boundary setting was structured based on child-centered guidance involving empathic reflection and offering choices rather than authoritarian intervention; termination involved a gradual countdown, structured farewells, and rituals that concretized the process. Furthermore, it was found that working with children can create emotional burden and somatic stress responses in professionals; this is managed through intrasession and intersession self-regulation practices and sustainable self-care practices. The findings show that child mental health services are not limited to the application of clinical techniques; they operate within a multi-actor and multi-dimensional ecosystem. This study offers recommendations for the professional development of specialists and perspectives on the development of child-sensitive therapeutic interventions.