Afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yeni yönetmelik ile eski yönetmeliğin çok katlı çelik bir bina üzerinde proje uygulamalı kıyaslanması
Project appliedcomparison of the old and the recent Turkish earthquake codes by the analysis of a high-rise steel building
- Tez No: 100543
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK SENO ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AFET BÖLGELERİNDE YAPILACAK YAPILAR HAKKINDAKİ YENİ YÖNETMELİK İLE ESKİ YÖNETMELİĞİN ÇOK KATLI ÇELİK BİR BİNA ÜZERİNDE PROJE UYGULAMALI KIYASLANMASI ÖZET Yedi bölümden oluşan bu tez çalışmasında, eski ve yeni deprem yönetmeliklerince ön görülen depreme dayanıklı yapı tasarım kuralları kıyaslanmış ve bu karşılaştırma çok katlı çelik bir binanın her iki yönetmeliğe göre analiz sonuçlan ışığında pekiştiril meye çalışılmıştır. Giriş bölümü olan birinci bölümde, konunun genel tanımına değinilerek tez konusunun içeriği belirtilmiştir. Kıyaslamaya esas teşkil edecek bina önce geometrisiyle tanımlanmış, ardından çok katlı binaların stabilitesi göz önünde bulundurularak taşıyıcı sistemin nasıl belirlendiği açıklanmıştır. Çözümden elde edilen sonuçların nasıl elde edildiğine fikir olması açısından, bu bölümde bina analizinde kullanılan SAP2000 programı esaslarına da değinilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle depreme karşı güvenlik kavramı açıklanmış buradan yola çıkarak depreme dayanıklı yapı tasarımına dair şartlar, hem 1998 hem de 1975 yılı yönetmeliklerinde yer alan hesap ve tasarım kuralları başlıkları altında ayrı ayrı incelenmiştir. Hesap yöntemi ve tasarıma esas olan bu kurallar arasında ortaya çıkan genel farklılıklar ise bu inceleme sonucunda belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, binaya etkiyen yüklerin tanımlanmasına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, binanın yeni deprem yönetmeliğine göre çözümü irdelenerek, temel hesabına yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise, dördüncü bölümdeki işlemler eski deprem yönetmeliğine göre yürütülmüştür. Altıncı bölümde, yapısal elemanların özelliklerine değinilmiş ve oluşan en elverişsiz kesit zorlarına göre bu kesit özelliklerinin yeterliliği TS 4561'e göre kontrol edilmiştir. Bunlara ilaveten, birleşim hesapları sunulmuştur. Yedinci bölümde, her iki çözümden elde edilen sonuçlar kıyaslanarak iki yönetmelik arasındaki farklılıklar pekiştirilmiştir. Sekizinci ve son bölümde ise, hem iki yönetmeliğin genel kıyaslaması, hem de çözüm sonucunda ortaya çıkan farklılıklar yorumlanarak, önerilerde bulunulmuştur. Bu inceleme esnasında, yukarıda adı geçen yönetmelikler, yürürlükte olan Türk Standartları (TS 648, TS 4561, TS 3357), yurdumuzda da Avrupa ile birlikte kullanılmasının ilgili mercilerce uygun görüldüğü ve çalışmaların yürütüldüğü xıEurocode, konunun güncelliği nedeniyle TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ve Türkiye Deprem Vakfı tarafından yayınlanmış incelemeler ve konuyla ilgili kitaplardan edinilen bilgilerden yararlanılmıştır. xu
Özet (Çeviri)
PROJECT APPLIED COMPARISON OF THE OLD AND THE RECENT TURKISH EARTHQUAKE CODES BY THE ANALYSIS OF A HIGH-RISE STEEL BUILDING SUMMARY In this thesis, composed of seven sections, the design rules for earthquake resistant buildings mentioned in the old and recent Turkish Earthquake Codes are compared with each other and this comparison is intensified by the analysis results of a high rise steel building with respect to both of the codes. In the introductory section, the content of the thesis topic is presented by giving a general explanation of the subject. The related building is introduced by its geometry and the determination of the portal system by giving a general knowledge about the stability of high rise buildings. As to give an idea about the computer program utilized in the analysis, SAP2000 is shortly described. In section two, the definition of the term“safety against earthquakes”and the earthquake resistant design is mentioned by presenting the design and analysis rules of the 1998 and 1975 codes, separately. And consequently, the general differences between the codes' rules are submitted. Section three, covers the definition of loads which the building is subjected to. In section four, the analysis of the building in compliance with the recent code is carried out, including the foundation calculations of the building. Section five resembles section four, the only difference is that the calculations are carried out in compliance with the old code. In section six, taking the most inconvenient member forces into account, the section properties of the members, submitted also in the same section, are checked in compliance with TS 4561. In additional, the calculations of the connection details are submitted. In section seven, the distinction between the two codes is made clear by presenting the differences between the computational results In section eight, comments on both the results of the two codes' general comparison and the differences between the two analyses are submitted, giving some suggestions. While investigating the subject, the above mentioned codes, the Turkish Standards (TS 648, TS 4561, TS 3357). the Eurocode which is in process to be the officially Xlllapproved to be applied in Europe and hopefully in our country, some papers submitted by TMMOB Civil Engineers Chamber and Turkish Earthquake Foundation and related books are used as references, in order to designate the general distinctions. XIV