Ameliyathane hasta yönetim sürecinde aktif rfıd teknolojisinin kullanımı
The use of active rfid technology in the operating room patient management process
  1. Tez No: 1005456
  2. Yazar: İLKNUR DÜNDAR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile sağlık sektöründe ameliyathane süreçlerinde aktif RFID teknolojisi kullanılarak yapılan ameliyat sürelerinin ölçümlenebilir olması, ameliyat kullanım kapasitelerinde ve ameliyathane personellerinde verimliliğin artırılması, hasta güvenliği, bekleme sürelerinin kısaltılması ile hasta memnuniyetinin arttırılması, yaşanılan dar boğazların tespitinin yapılabilmesi ve raporlanabilmesi amaçlanmaktadır. Ameliyathane süreçlerinin verimliliğini artırmak amacıyla RFID teknolojisinin kullanımı ve bu teknolojinin operasyon sürelerine etkisini analiz ederek aynı zamanda RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) 'nin hasta güvenliği, veri doğruluğu ve zaman yönetimine ve ameliyathane personellerine olan katkıları değerlendirilecektir. RFID kullanımı, ameliyathane süreçlerinde zaman kaybı veya düşük verimlilikleri artırarak şeffaf bir şekilde ölçülebilir ve raporlanabilir olmasını sağlar. Aynı zamanda ameliyathanelerde zaman yönetimini ve hasta takibini iyileştirir. İstanbul'da faaliyet gösteren özel hastanede yapılan uygulamada hem mobil hemde web ekran tasarımları ve geliştirmeleri paylaşılmış, kesitsel bir analiz ile belirli bir dönemde hastalara takılan aktif RFID ile ölçümleme sonrası ameliyathane kullanım oranları incelenmiş ve RFID verileri ile ameliyat süreçleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Ölçümlenen süreler üzerinden oluşturulan veri ile sapma süreleri, gerçekleşen ameliyat süreleri, ameliyat planlama durumları, şube farklılıkları gibi durumlar analiz edilmiştir. En yoğun yapılan ilk beş ameliyatların planlanan ve gerçekleşen ortalama süreleri üzerinden simülasyon modeli oluşturulmuş ve ameliyathane salonlarının kapasiteleri %95 üzerinde doluluğa ulaştığında gerçekleşen sürelerin daha uzun sürmesinden kaynaklı hasta bekleme sürelerinde artış olması buna paralel olarak diğer hastaların ameliyat saatlerinin sarkacağı sorununun daha net tespit edilmesi sağlanmıştır. Toplanan sürekli verilerin veri yönetimi ile raporlanması sonucu bu dar boğazların oluşmadan daha doğru planlamaya, daha sağlıklı karar alma süreçlerine ve ameliyathane yönetimi sürecine etkisi rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure surgery durations using active RFID technology in operating room processes within the healthcare sector, increase efficiency in operating room utilization capacity and operating room personnel, enhance patient safety, reduce waiting times to improve patient satisfaction, and identify and report bottlenecks. The use of RFID technology to increase the efficiency of operating room processes and the analysis of this technology's impact on operation times will be evaluated, along with the contributions of RFID (Radio Frequency Identification) to patient safety, data accuracy, time management, and operating room personnel. The use of RFID enables time loss or low efficiency in operating room processes to be measured and reported transparently. It also improves time management and patient tracking in operating rooms. In the application carried out at th hospital operating in Istanbul, both mobile and web screen designs and developments were shared. A cross-sectional analysis examined operating room usage rates after measurement with active RFID tags attached to patients during a specific period, and the relationships between RFID data and surgical processes were determined. Data generated from the measured times was analyzed to examine deviation times, actual surgery durations, surgery planning statuses, and branch differences. A simulation model was created based on the planned and actual average durations of the top five most frequently performed surgeries. This model clearly identified that when operating room capacities exceeded 95% occupancy, longer durations led to increased patient waiting times, which in turn caused delays in other patients' surgery schedules. The reporting of the collected continuous data through data management serves as a guide for more accurate planning, healthier decision-making processes, and operating room management before these bottlenecks occur.