Gümrük Bi̇rli̇ği̇'ni̇n güncellenmesi̇ ve Avrupa Bi̇rli̇ği̇ Türki̇ye i̇li̇şki̇leri̇
Modernisation of the Customs Union and European Union-Türkiye relations
  1. Tez No: 1005463
  2. Yazar: TOLGA ŞEFİK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin güncellenmesi süreci üzerindeki etkilerini incelemektedir. 1 Ocak 1996'da yürürlüğe giren Gümrük Birliği, sanayi ürünlerinde gümrük vergilerinin kaldırılması ve teknik mevzuat uyumunun ilerlemesi gibi alanlarda önemli kazanımlar sağlamış olsa da tarım, hizmetler ve kamu alımları gibi alanları kapsamaması nedeniyle günümüz ticaret dinamikleri karşısında yetersiz kalmaktadır. Çalışmanın amacı, Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin neden gerekli hale geldiğini, Türkiye açısından önemini ve güncelleme sürecinin önündeki temel engelleri AB-Türkiye ilişkilerinin genel seyri içinde değerlendirmektir. Araştırma, nitel yöntem ve literatür taraması temelinde yürütülmüş; AB'nin ortak ticaret politikası, üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmaları, karar alma mekanizmalarındaki asimetri ve tarife dışı engellerin etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, ekonomik ve teknik açıdan rasyonel görülen güncellemenin, siyasi şartlılık, dış politika krizleri, AB kurumlarının tutumu ve üye devletlerin blokajları nedeniyle ilerleyemediğini göstermektedir. Sonuç olarak Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, yalnızca ticari kapsam genişletme değil, aynı zamanda Türkiye'nin AB ile ilişkilerindeki yapısal asimetriyi azaltma ve sürdürülebilir entegrasyon zemini oluşturma bakımından stratejik bir ihtiyaçtır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how relations between the European Union and Türkiye shape the process of modernising the EU–Türkiye Customs Union. Entering into force on 1 January 1996, the Customs Union has produced significant outcomes, notably the elimination of tariffs on industrial goods and progress in regulatory alignment. However, its limited scope-excluding agriculture, services and public procurement-has increasingly undermined its adequacy in the context of evolving global trade dynamics. The main objective of the study is to assess why modernisation has become necessary, why it is particularly important for Türkiye, and what the major obstacles to the process are, with special emphasis on the broader political trajectory of EU-Türkiye relations. The research is based on qualitative analysis and a literature review, focusing on the EU's common commercial policy, the implications of EU free trade agreements with third countries, structural asymmetries stemming from decision-making mechanisms, and the role of non-tariff barriers. The findings demonstrate that although modernisation is widely considered economically and technically beneficial for both parties, the process remains blocked due to political conditionality, foreign policy disputes, the stance of EU institutions, and member states' veto politics. Overall, the thesis concludes that modernising the Customs Union is not merely a technical trade revision but a strategic necessity for addressing asymmetric integration and establishing a more sustainable framework for EU-Türkiye economic relations.