Yüzeylerden elde edilen touch DNA örneklerinin adli kimliklendirme sürecinde uygun toplama ve izolasyon yönteminin belirlenmesi
Determining the collection and isolation method for touch DNA samples obtained from surfaces that is suitable for the forensic identification process
  1. Tez No: 1005488
  2. Yazar: AFRA NUR YETER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Adli Tıp, Genetics, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
DNA, adli bilimlerde bireysel kimliklendirme açısından en güvenilir biyolojik kanıtlardan biri olup, gelişen analitik teknikler sayesinde çok düşük miktarlardaki DNA'dan dahi anlamlı sonuçlar elde edilebilmektedir. Kan veya tükürük gibi klasik biyolojik örneklerin bulunmadığı durumlarda, temas sonucu yüzeylere aktarılan hücresel materyalden kaynaklanan dokunma DNA'sı (touch DNA), Locard'ın“Her temas bir iz bırakır”ilkesi doğrultusunda önemli bir adli delil kaynağı hâline gelmiştir. Bununla birlikte, touch DNA örnekleri genellikle düşük miktarda ve çevresel etkilere duyarlı DNA içermeleri nedeniyle adli genetik analizlerde teknik zorluklar barındırmaktadır (Williamson ve ark., 2012; Kirgiz ve ark., 2017). Bu tez çalışmasında, plastik dosya ve ahşap yüzeylerden elde edilen touch DNA örneklerinde, örnek toplama yöntemi ile DNA ekstraksiyon kitinin DNA geri kazanım verimliliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Touch DNA örnekleri bant kaldırma (tape lifting) ve nemli swab yöntemleri kullanılarak toplanmış; DNA izolasyonu QIAGEN QIAamp® DNA Investigator Kit ile Thermo Fisher Scientific PrepFiler™ Forensic DNA Extraction Kit kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İzole edilen DNA örneklerinde miktar tayini yapılarak farklı yöntem ve kitlerin geri kazanım performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, yüzey tipi, örnek toplama yöntemi ve kullanılan DNA ekstraksiyon kitinin, touch DNA'dan geri kazanılan DNA miktarı üzerinde belirgin ve birlikte etkili faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle bant kaldırma yöntemi ile QIAGEN QIAamp® DNA Investigator Kit kombinasyonunun en yüksek DNA geri kazanımını sağladığı; buna karşılık swab yöntemi ve PrepFiler™ kitinin daha düşük verim sunduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, adli genetik uygulamalarda touch DNA örneklerinin değerlendirilmesinde uygun örnekleme stratejisinin ve izolasyon yönteminin seçilmesinin, güvenilir DNA analizi açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
DNA is one of the most reliable biological evidences for individual identification in forensic sciences. With advances in analytical techniques, meaningful results can now be obtained even from very low amounts of DNA. In cases where conventional biological samples such as blood or saliva are unavailable, touch DNA—originating from cellular material transferred to surfaces through physical contact—has become an important source of forensic evidence in accordance with Locard's principle that“every contact leaves a trace.”However, touch DNA samples typically contain low quantities of DNA and are highly susceptible to environmental factors, posing significant challenges for forensic genetic analyses (Williamson et al., 2012; Kirgiz et al., 2017). In this thesis, the effects of sample collection methods and DNA extraction kits on DNA recovery efficiency from touch DNA samples obtained from plastic folders and wooden surfaces were investigated. Touch DNA samples were collected using tape lifting and moist swabbing methods. DNA isolation was performed using the QIAGEN QIAamp® DNA Investigator Kit and the Thermo Fisher Scientific PrepFiler™ Forensic DNA Extraction Kit. DNA quantities were measured, and the recovery efficiencies of different collection methods and extraction kits were comparatively evaluated. The results demonstrated that surface type, sample collection method, and the DNA extraction kit used all had significant and combined effects on the amount of DNA recovered from touch DNA samples. In particular, the combination of the tape lifting method with the QIAGEN QIAamp® DNA Investigator Kit yielded the highest DNA recovery, whereas the swabbing method combined with the PrepFiler™ kit resulted in lower DNA yields. These findings highlight the critical importance of selecting appropriate sampling strategies and extraction protocols when analyzing touch DNA samples in forensic genetic applications to ensure reliable and interpretable DNA results.