Amaç ve hedef bakımından Araplarda çocuk edebiyatının evreleri (Ahmed Şevkî ve Süleymân El-İsâ karşılaştırması)
Children's literature in the arab world: objectives and goals (a comparative study of the poetry of ahmed shawqi and suleiman issa
  1. Tez No: 1005495
  2. Yazar: NESREEN RAHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk edebiyatı“, çocuklar için yazılmış işitsel, görsel ve yazılı edebî eserlerin genel adıdır. Bu eserler, çocukların yaş grupları, bilişsel gelişim düzeyleri ve ilgi alanları dikkate alınarak hazırlanır. Hikâye kitapları, masallar, tiyatro metinleri, şiirler ve resimli kitaplar çocuk edebiyatının başlıca örnekleridir. Kökeni çocukluk kadar eski olmakla birlikte, Arap dünyasında modern anlamda çocuk edebiyatı 1960'lı ve 1970'li yıllarda ortaya çıkmıştır. İlk dönemlerde daha çok çeviri eserlerle gelişen bu alan, zamanla özgün üretimlerle zenginleşmiştir. Çocuk edebiyatı; dil gelişimini destekleme, hayal gücünü güçlendirme, duygusal gelişimi artırma ve kültürel farkındalık kazandırma gibi çok yönlü işlevlere sahiptir. Aynı zamanda çocuklara keyifli bir okuma deneyimi sunar ve onları hayata hazırlar. Arap dünyasında ve genel olarak dünya edebiyatında çocuk edebiyatı; içerik, dil, üslup, yaş gruplarına uygunluk ve kültürel farklılıklar açısından önemli bir araştırma alanıdır. Bu alanın etkisi, çocukların gelecekteki yetişkin kimliklerini şekillendirmesi bakımından büyük önem taşır. Bu çalışmanın amacı, Arap çocuk edebiyatını farklı yönleriyle incelemek ve değerlendirmektir. Araştırmada analitik ve tarihsel yöntemler birliktekullanılmıştır. Temel problem, Arap çocuk edebiyatının amaç ve hedeflerindekidönüşümün Ahmed Şevki ve Süleyman İsa'nın şiirleri üzerinden karşılaştırmalıolarak ortaya konulmasıdır. Ahmed Şevki, La Fontaine etkisiyle hayvan hikâyeleri ve ahlaki sembolizm üzerine kurulu klasik dönemi temsil ederken;Süleyman İsa, kimlik bilinci, toplumsal sorumluluk ve milliyetçi değerleri öneçıkaran modern yaklaşımı temsil eder. Çalışma, iki şair arasında eğitsel amaç,şiir dili ve sanat–eğitim dengesi açısından farklılıkları incelemektedir. Ayrıcaçocuk imgesinin dönüşümü ele alınarak, Şevki'de çocuğun ”bilgiyi alan birey“,İsa'da ise ”geleceği inşa eden özne" olarak konumlandığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
“Children's literature”is a general term for literary works written for children in auditory, visual, and written forms. These works are prepared by taking into account children's age groups, cognitive development levels, and areas of interest. Storybooks, fairy tales, plays, poems, and illustrated books are among the main examples of children's literature. Although its origins are as old as childhood itself, modern children's literature in the Arab world emerged in the 1960s and 1970s. In its early stages, it developed mainly through translated works, but later became enriched through original creative production. Children's literature has multiple functions, such as supporting language development, strengthening imagination, enhancing emotional growth, and increasing cultural awareness. At the same time, it provides children with an enjoyable reading experience and prepares them for life. In both the Arab world and world literature, children's literature is an important field of research in terms of content, language, style, age-appropriate presentation, and cultural diversity. Its impact is significant, as it shapes the future adult identities of children. The aim of this study is to examine and evaluate children's literature in the Arab world from different perspectives. Both analytical and historical methods are used in the research. The main problem is to reveal the transformation in the aims and objectives of Arabic children's literature through a comparative analysis of the poetry of Ahmed Shawqi and Suleiman Issa. Ahmed Shawqi represents the classical period influenced by La Fontaine, based on animal stories and moral symbolism, while Suleiman Issa represents the modern approach that emphasizes identity awareness, social responsibility, and nationalist values. The study examines differences between the two poets in terms of educational purpose, poetic language, and the balance between art and education. It also analyzes the transformation of the image of the child, showing that in Shawqi's poetry the child is a“receiver of knowledge,”whereas in Issa's poetry the child is an“active subject who builds the future.”