Mikroservis mimarisi ile jeo-uzamsal veri destekli modüler bir e-ticaret platformu geliştirme süreci
Development process of a modular e-commerce platform supported by geospatial data using microservice architecture
- Tez No: 1005498
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, mikroservis mimarisi kullanılarak modüler bir e-ticaret platformu geliştirilmesi ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, e-ticaret sektörünün hızla değişen ihtiyaçlarına yanıt verebilecek esnek, ölçeklenebilir ve bağımsız hizmetlere dayalı bir yazılım çözümü sunmaktır. Araştırma; literatürdeki mikroservis uygulamaları incelenmiş ardından ürün yönetimi, sipariş, ödeme sistemleri ve kullanıcı yönetimi gibi temel e-ticaret modülleri için mikroservis mimarisi uygulanmıştır. Yazılım geliştirme sürecinde bağımsız servislerin entegrasyonu için servis keşfi, veri tutarlılığı ve güvenlik gibi teknik yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; mikroservis mimarisiyle geliştirilen platformun, modüler yapısı sayesinde kolayca ölçeklenebildiği ve e-ticaret sektörünün işlevsel gereksinimlerini hızlı ve etkili bir şekilde karşıladığı gözlenmiştir. Ayrıca bağımsız mikroservislerin yönetimi ile hem kullanıcı deneyimi hem de sistem verimliliğinde artış sağlanmıştır. Sonuç olarak; çalışma, e-ticaret sektöründe mikroservis mimarisinin uygulanabilirliğini ortaya koymuş ve mevcut sistemlere kıyasla daha esnek ve sürdürülebilir bir alternatif geliştirilmesini sağlamıştır. Elde edilen bulguların, sektördeki işletmelere rehberlik edebileceği ve literatüre önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on developing a modular e-commerce platform using microservice architecture. The aim of the study is to provide a flexible, scalable, and independent service-based software solution that can meet the rapidly changing needs of the e-commerce sector. In the research, existing applications of microservices in the literature were reviewed, followed by the implementation of microservice architecture for core e-commerce modules such as product management, order processing, payment systems, and user management. During the software development process, technical methods such as service discovery, data consistency, and security were employed for the integration of independent services. The results revealed that the platform developed with microservice architecture can be easily scaled due to its modular structure and effectively meets the functional requirements of the e-commerce sector. Additionally, the management of independent microservices has led to improvements in both user experience and system efficiency. In conclusion, this study demonstrates the applicability of microservice architecture in the e-commerce sector and provides a more flexible and sustainable alternative compared to existing systems. The findings are expected to guide businesses in the sector and contribute significantly to the literature.