İlkokul öğrencilerinin matematiksel iletişim becerilerinin ters-yüz edilmiş öğrenme modeli ile geliştirilmesi
Developing primary school students' mathematical communication skills using the flipped learning model
  1. Tez No: 1005503
  2. Yazar: BERNA YİĞİTKAYA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, iletişim becerilerine dayalı etkinliklerin planlandığı matematik dersinde ters-yüz edilmiş öğrenme modeli kullanımın 4. Sınıf öğrencilerinin matematiksel yazma ve matematiksel konuşma becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada, ters-yüz edilmiş öğrenme modeline dayalı öğretim tasarımının, öğrencilerin matematiksel yazma ve matematiksel konuşma becerilerine etkisi nicel yöntem ile değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ilinde bir devlet ilkokulunda öğrenim gören toplam 43 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde deney grubunda dersler ters-yüz edilmiş öğrenme modeli ile gerçekleştirilirken, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı doğrultusunda dersler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematiksel Yazma Becerisine Yönelik Problem Listesi”ve“Matematiksel Konuşma Becerisine Yönelik Problem Listesi”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematiksel Yazma Dereceli Puanlama Anahtarı”ve“Matematiksel Konuşma Dereceli Puanlama Anahtarı”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler, betimsel ve istatistiksel analiz teknikleri ile değerlendirilmiştir.“Matematiksel Yazma Becerisine Yönelik Problem Listesi”ve“Matematiksel Konuşma Becerisine Yönelik Problem Listesi”geliştirilme sürecinde madde analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, iletişim becerilerine dayalı etkinliklerin planlandığı matematik dersinde ters-yüz edilmiş öğrenme modeli kullanımın 4. sınıf öğrencilerinin matematiksel yazma ve matematiksel konuşma becerilerini anlamlı düzeyde artırdığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, araştırma; iletişim becerilerine dayalı etkinliklerin planlandığı matematik dersinde ters-yüz edilmiş öğrenme modeli kullanımın ilkokul düzeyinde matematiksel yazma ve matematiksel konuşma becerisi üzerinde olumlu etkiler sağladığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, ters-yüz edilmiş öğrenme modelinin kullanılmasının yaygınlaştırılmasına ve matematiksel iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of using the flipped learning model in a mathematics class where activities based on communication skills are planned on the mathematical writing and mathematical speaking skills of 4th grade students. In the study, the effect of teaching design based on the flipped learning model on students' mathematical writing and mathematical speaking skills was evaluated using quantitative methods. In this regard, the study preferred a pretest-posttest control group quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods. The study was conducted with a total of 43 students attending a public primary school in Kastamonu province during the 2024-2025 academic year. During the implementation process, lessons were conducted using the flipped learning model in the experimental group, while lessons were conducted according to the existing teaching program in the control group. The quantitative data of the research were collected through the“Problem List for Mathematical Writing Skills”and the“Problem List for Mathematical Speaking Skills”developed by the researcher. The data were analyzed using the“Mathematical Writing Graded Scoring Key”and the“Mathematical Speaking Graded Scoring Key”developed by the researcher. The quantitative data obtained in the study were evaluated using descriptive and statistical analysis techniques. Item analyses were conducted during the development process of the“Problem List for Mathematical Writing Skills”and the“Problem List for Mathematical Speaking Skills.”The findings reveal that the use of the flipped learning model in mathematics lessons planned with communication skills-based activities significantly improved the mathematical writing and mathematical speaking skills of 4th-grade students. In conclusion, the research reveals that the use of the flipped learning model in mathematics lessons planned with communication skills-based activities has positive effects on mathematical writing and mathematical speaking skills at the elementary school level. Based on these findings, recommendations have been made to promote the use of the flipped learning model and to develop mathematical communication skills.