Bazı yerel ve tescilli buğday çeşitlerinin bisküvilik özelliklerinin farinograf ve miksograf yolu ile kıyaslanması ve uygun genotiplerin seçilmesi bazı yerel ve tescilli buğday çeşitlerinin bisküvilik özelliklerinin farinograf ve miksograf yolu ile kıyaslanması ve uygun genotiplerin seçilmesi
Compari̇son of bi̇scui̇t quali̇ty characteri̇sti̇cs of some local and regi̇stered wheat vari̇eti̇es usi̇ng fari̇nograph and mi̇xograph analyses and selecti̇on of sui̇table genotypes
  1. Tez No: 1005507
  2. Yazar: İBRAHİM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Hızlı büyüme ve önemli ihracat kapasitesiyle öne çıkan Türkiye'deki bisküvi endüstrisi, hammadde kalitesi, özellikle de buğday unu konusunda büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Yüksek kaliteli bisküvi buğdayına yönelik artan talebi karşılamak amacıyla, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı bünyesindeki Tarım Araştırma Enstitüleri tarafından yürütülen ıslah programları, sektör liderleriyle iş birliği içinde“Aliağa”ve“Karaduman”gibi üstün çeşitleri geliştirmişlerdir. Bu çalışma, 23 yerel hat ve 2 standart çeşitten oluşan 25 genotipin kalite özelliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, fiziksel kaliteyi (SKC sertlik değeri, hektolitre ağırlığı ve bin tanelik ağırlık), teknolojik kaliteyi (protein içeriği, Zeleny sedimantasyon değeri) ve reolojik hamur özelliklerini (Alveograf, Farinograf ve Mixograf) sistematik olarak analiz etmektedir. Sonuçlar, bisküvi yapım kalitesi açısından yerel buğday materyalleri arasında geniş bir çeşitlilik olduğunu ortaya koydu. Özellikle G18, G43, G81, G59 ve G74 numaralı hatların, bizküvilik özellik gösteren Karaduman çeşidine kıyasla pek çok özellik bakımından daha iyi performans gösterdiği ve belirgin biçimde zayıf hamur reolojisi karakteri ortaya koyarak öne çıktığı belirlenmiştir. Seçilen bu hatların ıslah materyali olarak kullanılması ayrıca hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey's rapidly growing biscuit industry, which possesses significant export capacity, one of the sector's main challenges is that flour—the primary input—and, consequently, wheat, do not sufficiently meet the desired quality standards. To meet the increasing demand for high-quality biscuit wheat, breeding programs conducted by the Agricultural Research Institutes under the Ministry of Agriculture and Forestry have focused on developing superior varieties such as“Aliağa”and“Karaduman”in collaboration with industry leaders. This study aims to evaluate the quality characteristics of 25 genotypes, consisting of 23 local lines and 2 standard varieties. The research systematically analyzes physical quality (Single Kernel Characterization (SKC), hektolitre weight, and thousand-kernel weight), technological quality (protein content, Zeleny sedimentation value), and rheological dough properties (Alveograph, Farinograph, and Mixograph). The results revealed a wide range of variation among the local wheat materials regarding biscuit-making quality. Specifically, lines G18, G43, G81, G59, and G74 exhibited superior performance compared to the standard“Karaduman”variety. These prominent lines demonstrated a characteristically“weak”dough rheology, which is a key requirement for high-quality biscuit production. The findings suggest that these selected genotypes hold significant potential as breeding materials for developing new varieties that meet the specific expectations of the biscuit industry.