Yazılım test süreçlerinde test sürelerini etkileyen faktörlerin analizi ve test süresi tahmini
Analysis of factors affecting test durations in software testing processes and test duration estimation
  1. Tez No: 1005526
  2. Yazar: MİRAY KAYHAN SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANER TESTİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİ DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüz yazılım geliştirme süreçlerinde, ürünlerin yüksek kaliteye sahip olması ve kullanıcılara hızlı bir şekilde sunulması beklenmektedir. Ancak yazılım test aşamasında sıklıkla zaman kısıtları ortaya çıkmakta ve bu durum ürün kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tez çalışmasında, yazılım test sürelerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve yazılım test faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde planlanabilmesi amacıyla test sürelerini tahmin edebilen modellerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Nihai olarak, ürün kalitesinin artırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında öncelikle, literatürde yer alan manuel test sürelerini etkileyen faktörler incelenmiştir. Ardından, test uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda, literatürde yer almayan iki faktörün de dahil olduğu toplam dört temel faktör belirlenmiştir. Bu faktörler; test senaryolarındaki test adımı sayısı, test sırasında girilen girdi sayısı ile birlikte, yeni olarak tanımlanan adımlar içerisindeki kontrol sayısı ve web sayfası arayüzünde bulunan etkileşimli (interaktif) element sayısıdır. Bu faktörlerin etkilerini değerlendirmek ve manuel test sürelerini tahmin etmeye yönelik modeller geliştirmek amacıyla, testler hem gerçek web sayfaları üzerinde hem de deneysel amaçlı özel olarak oluşturulmuş web sayfaları üzerinde test uzmanları tarafından gerçekleştirilmiştir. Testler, regresyon analizi ve 2 bloklu 2⁴ tam faktöriyel deney tasarımı modeli yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Test uzmanlarının zaman içerisinde öğrenme etkisi göstererek daha hızlı hale gelmeleri nedeniyle, bu öğrenme etkisi model doğrulama sürecinde dikkate alınmıştır. Hem regresyon analizi hem de deney tasarımı analizleri sonucunda, Kontrol Sayısı faktörünün test sürelerini tahmin etmede tüm modellerde en anlamlı faktör olduğu belirlenmiştir. Literatürde test senaryolarının karmaşıklığını ölçmeye yönelik çalışmalar bulunsa da, Kontrol Sayısı faktörünü bu şekilde doğrudan ve açık bir biçimde nicel olarak ölçümleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bulgu, çalışmanın önemli bir katkısını oluşturmaktadır. Öte yandan, Test Adımı Sayısı faktörünün deney tasarımı analizinde test süreleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, ancak regresyon analizinde anlamlı bulunmadığı görülmüştür. Diğer bir faktör olan Etkileşimli Element Sayısı her iki modelde de anlamsız bulunurken, Girdi Sayısı faktörünün regresyon analizinde anlamlı bir faktör olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen modeller, yazılım projelerinde test sürelerinin tahmin edilmesine yönelik literatüre katkı sağlamakta; yazılım test faaliyetlerinin daha iyi planlanmasına olanak tanıyarak yazılım kalitesinin artırılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's software development processes, products are expected to have high quality and be delivered rapidly to users. However, schedule constraints frequently arise during the software testing phase, which may negatively affect product quality. In this thesis, it is aimed to identify factors influencing software test durations and develop models capable of estimating test durations for better scheduling of software testing activities and ultimately improve product quality. Within the scope of this study, first, factors affecting manual test durations found in the literature are examined. Then, through interviews with test experts, four primary factors are identified, two of which did not exist in the literature. These factors include the number of test steps in test scenarios, the number of inputs provided during testing, and the new ones as the number of checks performed within these steps and the number of interactive elements present in the web page interface. Next, to evaluate the effects of these factors and develop models for prediction of manual test durations, tests were performed by testers both on real web pages and on specially created experimental web pages. The test results were analyzed using both regression analysis and a 2⁴ full factorial design with blocks composed of testers. Since testers demonstrated a learning effect and became faster over time, this effect was also taken into consideration during model validation. In both our regression analysis and design of experiments analysis, the number of checks was found to be the most significant factor across all models in predicting test durations. Although there are studies in the literature that attempt to measure the complexity of test scenarios, no study was found that quantifies the number of checks factor in this direct and explicit manner. This finding constitutes an important contribution of the present study. On the other hand, the number of test steps was also found to have a meaningful impact on test durations with the design of experiment analysis, but not with the regression analysis. Yet, the other factor, the number of interactive elements was found to be insignificant in both models while the number of inputs was found to be significant in the regression analysis. The developed models contribute to the literature on predictions of test durations in software projects, thereby help planners for better scheduling and improved software quality.