Adoption factors of electronic health record systems
Elektronik sağlık kayıt sistemlerinin yayılım faktörleri
  1. Tez No: 332710
  2. Yazar: ORHUN MUSTAFA KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAŞOĞLU, DOÇ. DR. ASLI SENCER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Family Medicine, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde sürekli değişen regülasyonlar, artan sağlık harcamaları ve globalleşen dünya ile birlikte sağlık kayıtlarının tutulması önemli bir sorun haline gelmiştir. Sağlık kayıtlarının tutulması için kullanılan Elektronik Sağlık Kayıt Sistemleri günümüzde en sık kullanılan ve en çok tercih edilen kayıt metodu olmuştur. Ancak tüm bilgi sistemleri kurulumu ve kullanımında olduğu gibi Elektronik Sağlık Kayıt Sistemleri'nin de kendi adaptasyon süreçleri ve yayılım faktörleri bulunmaktadır. Bu çalışmasının temel amacı Elektronik Sağlık Kayıt Sistemleri'nin adaptasyon süreçlerini analiz edebilecek bir model geliştirmek ve yayılım faktörlerini anlayabilmektir.Çalışmanın sonucunda adaptasyon sürecini etkileyen çeşitli faktörler literature çalışması ve deneysel bir anket ile belirlenmiştir. Model test edilmiş ve kavramlar aracı faktörler, bağımlı faktörler ve dışsal faktörler olarak gruplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s rapidly changing regulations, increasing healthcare costs and most importantly, globalization has made health record keeping an important issue. Electronic Health Record systems are on the rise as a crucial and unavoidable way of record keeping for healthcare. However as do other information technology implementations, Electronic Health Records also have their own adoption processes and diffusion factors. The main goal of this study is to define a model to analyze the adoption process of Electronic Health Records systems and to understand its diffusion factors.The results of the study indicate that there are different factors affecting the adoption process of via a literature research and quantitative field survey. The model has been tested and constructs have been grouped under intermediary, dependent and external factors.