Gender representations in the efl course book; Yes You Can A2.1
Yabancı dil olarak öğretilen ingilizce ders kitabı: Yes You Can A2.1'de cinsiyet temsilleri
- Tez No: 454390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Okul ders kitapları yalnızca tarih ve bir dünya görüşü değil; aynı zamanda toplumun sosyal davranış, norm ve değerler modelini de aktarırlar. (Brugeilles and Cromer, 2009). Toplumun bu davranış, norm ve değer modelleri öğrencilerin yalnızca kendi yetişkin cinsiyet rollerini değil; karşıt cinsle olan mevcut ve gelecekteki münasebetlerine karşı tutumlarını da yönlendirebilir. Ders kitaplarındaki cinsiyet kavramı ve kadının yeri üzerine yapılan ilk analizler 70 ve 80'li yıllara dayanır ve bu analizlerin birçoğu ders kitaplarında kadınlar ihmal edilmişken erkeklere daha fazla yer verildiğini ve yüceltildiğini ortaya çıkarmıştır. Yıllar geçtikçe bazı istendik sonuçların da içinde olduğu cinsiyet üzerine ders kitabı analizlerinin artmasına rağmen hala Türk öğrenciler için hazırlanmış İngilizce ders kitaplarında daha kapsamlı ve sistemli bir cinsiyet temsili araştırmasına ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışma, Türk Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp basılan Yes You Can A.2.1 İngilizce ders kitabının detaylı bir karakter analizidir. Cinsiyet temsili analizleri Brugeilles ve Cromer'in 2009 yılında ortaya koyduğu veri toplama çerçevesini temel almıştır. Odak noktası cinsiyet üzerine önyargılar, klişeler ve dengesizliklere ek olarak iki cinsiyetin kitapta nasıl ele alındığıdır. Nicel veriler kitabın genel yapısı, kapak, karakterlerin tipolojisi, metinler ve resimler olmak üzere beş bölümde toplanmış; toplanan tüm veriler farklı veri tabanlarına aktarılmış; kitapta geçen her bir karakterin sosyal cinsiyeti incelenmiştir. Sonuçlar kadınların mesleki, eğitsel ve sosyal eylemler gibi birçok kategoride yetersiz temsil edildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
School textbooks transmit not only an understanding of history and a world view but also models of social behaviors, norms and values (Brugeilles and Cromer, 2009). These models of behaviors, norms and values of the society not only direct students' attitudes towards their own gendered adult role but also their present and future relationships with the opposite gender. The first course book analyses in terms of gender representations and women's presence dates back to the 70s and the 80s (e.g. Hartman, Judd 1978; Porreca 1984; Schmitz 1975, 1984; Stern 1976) showing that in most of the course books analyzed, men have been overemphasized while women have been neglected. Despite the fact that studies on course book analyses on gender have multiplied noting some desirable results within decades, there still seems to be a need for a more detailed and methodological study on the gender representations in English course books for Turkish learners of English. This study is a detailed gender analysis of the EFL course book“Yes You Can A2.1”, designed and published by The Ministry of National Education in Turkey. The analysis of gender representations has been based on the data collection framework introduced by Brugeilles and Cromer (2009). The focus is on how gender is represented in addition to gender bias, stereotyping or imbalance. Quantitative data was collected through five sections: the general frame of the course book, the cover, typology of the characters, texts and illustrations. Each of the characters in the course book was examined in different databases in terms of social representations of male and female characteristics. The results have put forward that females have been underrepresented in many categories like occupational, educational and social actions.