Aile bütünlüğü bozulan öğrencilerin eğitiminde karşılaşılan sorunlara yönelik okul yöneticisi, öğretmen, psikolojik danışman ve velilerin görüşleri
Views of school administrators, teachers, psychological counselors, and parents on the problems encountered in the education of children from broken family integrity
  1. Tez No: 1005575
  2. Yazar: OZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı; okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, psikolojik danışmanların ve velilerin aile bütünlüğü bozulan çocukların eğitiminde karşılaştığı sorunlara yönelik görüşlerini belirleyebilmektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden vaka (durum) çalışması deseni, durum analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri Siirt ilinde görev yapan 15 okul yöneticisi, 15 öğretmen, 15 psikolojik danışmandan ve 15 veliden toplanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanıp içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Veriler okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, psikolojik danışmanları ve velilerin görüşlerine göre tema ve alt temalar olarak belirtilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre okul yöneticilerinin aile bütünlüğü bozulan öğrencilere yönelik yaşadığı sorunlar zorbaca davranışlarda bulunmaları, akademik başarılarının düşmesi, iletişim problemleri, öğrencilerin özgüven eksikliği, sigara kullanmaları ve okul ortamında kesici-yaralayıcı alet bulundurmalarıdır. Öğretmenlerin aile bütünlüğü bozulan öğrencilere yönelik karşılaştığı sorunlar akademik başarının düşük olması, iletişim problemleri, teknoloji bağımlılığı, madde kullanımının artması, devamsızlık ve okula uyum sorunu yaşadıkları tespit edilmiştir. Psikolojik danışmanların aile bütünlüğü bozulan çocuklara yönelik yaşadığı sorunlar sağlıklı bir kişilik oluşturamamaları, teknoloji bağımlılığının artması, arkadaşlık ilişkilerinde problemler yaşamaları, öfkelerini kontrol edememeleri, intihar eğiliminde bulunmaları ve dikkat dağınıklığıdır. velilerin çocuklara yönelik yaşadığı sorunlar ailede iş birliğinin sağlanamaması, gelecek kaygısı yaşamaları, maddi ve manevi ihtiyaçların giderilememesi ve çocuğun otoriteye karşı çıkmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of school administrators, teachers, school counselors, and parents regarding the problems encountered in the education of children whose family integrity has been disrupted. A qualitative research design, specifically a case study model, was employed, and the data were analyzed using a case analysis technique. The research data were collected from 15 school administrators, 15 teachers, 15 school counselors, and 15 parents working and residing in Siirt province. The data were gathered through a semi-structured interview form and analyzed using content analysis. The findings were presented as themes and sub-themes based on the perspectives of school administrators, teachers, school counselors, and parents. According to the results of the study, the problems experienced by school administrators regarding students from disrupted families include engagement in bullying behaviors, decreased academic achievement, communication problems, lack of self-confidence, smoking, and bringing sharp objects to school. Teachers reported that students from disrupted families demonstrate low academic achievement, communication problems, technology addiction, increased substance use, absenteeism, and difficulties in school adjustment. School counselors indicated that these children experience difficulties in developing a healthy personality, increased technology addiction, problems in peer relationships, inability to control anger, suicidal tendencies, and attention deficits. Parents reported challenges such as the inability to establish cooperation within the family, anxiety about the child's future, failure to meet the child's material and emotional needs, and the child's opposition to authority.