Domateste geç yanıklık hastalığı (Phytophthora infestans (Mont.) de Bary)' na karşı silisyum uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of silicon applications against late blight disease (Phytophthora infestans (Mont.) de Bary) in tomato
  1. Tez No: 1005577
  2. Yazar: UĞUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
Özet
Domates ( Solanum lycopersicum L.), dünyada ve Türkiye'de geniş üretim alanına sahip, hem taze tüketim hem de sanayi ürünleri açısından ekonomik önemi yüksek bir sebze türüdür. Ancak üretimde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, fungal hastalıklardır. Bu hastalıklar arasında yer alan geç yaprak yanıklığı [Phytophthora infestans (Mont.) de Bary], uygun çevre koşullarında hızla yayılarak bitkinin yaprak, sap ve meyvelerinde ciddi zararlara neden olmakta, buna bağlı olarak verim ve kalite kayıpları ortaya çıkmaktadır. Hastalığın kontrolünde yaygın olarak kullanılan kimyasal fungisitler, çevresel olumsuzluklar, patojenlerde direnç gelişimi ve ürünlerde kalıntı riskleri nedeniyle sınırlı bir çözüm sunmaktadır. Bu durum, çevre dostu ve sürdürülebilir alternatiflerin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu kapsamda, son yıllarda bitkilerde stres toleransını artırma potansiyeliyle öne çıkan silisyum (Si) uygulamaları dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, domateste geç yaprak yanıklığı hastalığına karşı silisyum uygulamalarının hastalık şiddeti üzerine etkisi incelenmiş ve kimyasal mücadeleye alternatif olma potansiyeli değerlendirilmiştir. Araştırma açık alan koşullarında yürütülmüş olup, elde edilen sonuçlara göre silisyum tek başına belirli düzeyde koruma sağlamış; ancak fungisit ile birlikte uygulandığında hastalık şiddetinde daha belirgin bir azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum L.) is one of the most widely cultivated vegetable crops both in the world and in Turkey, with significant economic importance for fresh consumption as well as for processing industries. However, fungal diseases are among the major constraints in tomato production. Among these, late blight [Phytophthora infestans (Mont.) de Bary] spreads rapidly under favorable environmental conditions, causing severe damage to leaves, stems, and fruits, which consequently leads to substantial yield and quality losses. Although chemical fungicides are commonly used to control the disease, their environmental impacts, the development of pathogen resistance, and residue issues limit their effectiveness. Therefore, the search for environmentally friendly and sustainable alternatives has become increasingly important. In this context, silicon (Si) applications have gained attention in recent years due to their potential to enhance plant growth and stress tolerance. This study aimed to evaluate the effect of silicon treatments on disease severity of late blight in tomato and to assess their potential as an alternative to chemical control. The research was conducted under open-field conditions, and the findings indicated that silicon alone provided a certain level of protection; however, when combined with fungicide application, a more pronounced reduction in disease severity was achieved.