Sanayi domatesinde bakteriyel leke (Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria) ve geç yanıklık (Phytophthora infestans) hastalıklarına karşı farklı ilaçlama programlarının etkinliklerinin araştırılması
Studies on efficacies of different application programmes on bacterial leaf spot (Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria) and late blight (Phytophthora infestans) of processing tomato
  1. Tez No: 330523
  2. Yazar: HANDE GÖKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TÜRKÜSAY, PROF. DR. NECİP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde sanayi domatesi yetiştiriciliği yapılan bölgelerde görülen verimi ve kaliteyi kısıtlayan en yıkıcı hastalıklardan biri Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria etmeninin neden olduğu domates bakteriyel leke hastalığı, diğeri ise Phytophthora infestans etmeninin neden olduğu geç yanıklık (mildiyö) hastalığıdır. Bu çalışma kapsamında, her iki hastalığa etkili preparatlardan oluşan 3 faklı ilaçlama programı tarla koşullarında toplam 3 kez yeşil aksam uygulaması şeklinde yapılmıştır. Programların etkilerinin değerlendirilmesinde her hastalık için ayrı skaladan yararlanılmıştır. Deneme sonucunda Xav'ye karşı 3. uygulama programı (SiO2+Bakır sülfat pentahidrat+fosforoz asidi) en yüksek etkiyi % 59,1 gösterirken P. infestans'a karşı en iyi etki % 38,5 kontrole göre kıyasla 1. programdan (SiO2+famoxadone+cymoxanil+dimethomorph+ametroctradin+bazik bakır sülfat) alınmıştır. Serada yürütülen saksı denemesinde Xav'yi önlemeye karşı 10 farklı ilaçlama programı hazırlanıp bunların tedavi edici ve koruyucu etkileri belirlenmiştir. Deneme sonucunda Xav'ye karşı koruyucu olarak en iyi uygulama sonucu % 64,6 etki ile SiO2 200ml/100 L+%23 Monoglukonat, Galakturonat ve bakır 150ml/100L su ile, tedavi edici olarak ise %82,3 etki ile SiO2 100 ml/100L+62.82 g/L Bakır Sülfat Pentahidrat 150ml/100L preparatlarının kullanıldığı programdan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the most devastating diseases limiting considerably yield and quality fruit are tomato leaf spot (Xav) and late blight (P. infestans) in where processing tomatoes grown in Turkey. In the field trial, 3 different application programmes were applied for both diseases, individually, in naturally diseased field as three foliar treatments. The (0-5) scales for disease separately were used in the evaluation of efficacies. In results, while third programme including (SiO2+copper sulphate pentahydrate+phosphorus acid) had the highest efficacy with 59,2% against Xav, first programme including (SiO2+ famoxadone +cymoxanil+dimethomorph+ametroctradin+ basic copper sülphate) gave the comparable effect in control of P. infestans. In addition, in the grenhouse test, curative and protectant effectivenesses of 10 different application programmes were tested artificially inoculated tomato seedling with Xav. In conclusion, the best protectant efficacy with 64,6% was obtained from SiO2 with 200ml/100L and 150ml/100L water dose. On the other hand, SiO2 with 100ml/100L and 150ml/100L water dose treatments gave the highest curative effectiveness with 82,3%. None of the application programmes in the field trials controlled both diseases effectively since severities of both diseases were found too high in the trial period. However, SiO2 with 200ml/100Land 150ml/100L water dose for protectant, SiO2 with 100ml/100L and 150ml/100L water dose for curative were found successfully with 64,6% and 82,3%, respectivelly against Xav greenhouse test.