Revealing the gender gap: Factors contributing to women's access to and use of external capital in social entrepreneurship
Cinsiyet farkını ortaya cıkarmak: Sosyal girişimcilikte kadınların dış sermayaye erişimine ve kullanımına katkıda bulunan faktörler
- Tez No: 1005611
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal girişimcilik, yenilikçi çözümler üreterek sosyal ve çevresel sorunlara yanıt veren dönüştürücü bir girişimcilik biçimi olarak kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak güçlü sosyal etki potansiyellerine rağmen kadın sosyal girişimciler (KSG'ler), işletmelerin büyüme ve sürdürülebilirliğinin temel belirleyicilerinden biri olan dış sermayeye erişimde önemli ve çok boyutlu engellerle karşılaşmaktadır. Cinsiyet temelli önyargılar, ayrımcı değerlendirme uygulamaları, sınırlı sosyal ve profesyonel ağlara erişim ile finansman ekosistemindeki yapısal eşitsizlikler, kadınların liderliğindeki sosyal girişimlerin yatırımcılar nezdindeki görünürlüğünü ve güvenilirliğini zayıflatmakta; benzer ölçekteki girişimlere kıyasla daha düşük düzeyde dış finansman elde etmelerine yol açmaktadır. Bu bağlamda, araştırma için geliştirilen Altı Faktörlü Entegre Teorik Çerçeveye dayanan bu çalışma, Türkiye'deki kadın sosyal girişimcilerin dış sermayeye erişim ve kullanımını toplumsal cinsiyet perspektifinden karşılaştırmalı olarak inceleyerek ampirik kanıtlar ve politika önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Açıklayıcı ardışık karma yöntem kullanılarak hem sosyal girişimcilerden hem de yatırımcılardan veri toplanmıştır. Nitel veriler, 7 kadın sosyal girişimci, 6 erkek sosyal girişimci ve 6 yatırımcı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilirken; nicel veriler 104 sosyal girişimci ve 101 yatırımcıya uygulanan iki ayrı anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplam on üç hipotez, cinsiyete dayalı eşitsizliklerin bilişsel, kurumsal ve ilişkisel mekanizmalar aracılığıyla nasıl yeniden üretildiğini incelemek üzere test edilmiştir. Nicel bulgular, kadın sosyal girişimcilerin erkeklere kıyasla daha güçlü cinsiyet temelli engeller algıladıklarını, cinsiyeti finansmana erişimi etkileyen önemli bir unsur olarak gördüklerini ve daha düşük finansal öz-yeterlik ile yatırımcı ağlarına daha sınırlı erişime sahip olduklarını göstermektedir. Yatırımcı bulguları ise, cinsiyet önyargısına ilişkin farkındalığın yaygın olmasına rağmen bu farkındalığın fonlama kararlarını otomatik olarak eşitlikçi hâle getirmediğini; sektör uyumu, liderlik ve risk algısına dayalı kalıplaşmış değerlendirmelerin karar süreçlerini şekillendirmeye devam ettiğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık, şeffaflık ve standartlaştırılmış değerlendirme kriterlerinin algılanan cinsiyet önyargısını azaltmada daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bulguların bütüncül değerlendirmesi, girişimcilik finansmanında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bireysel kapasite eksikliklerinden ziyade finansal karar alma sistemleri ve kurumsal yapıların tasarımından kaynaklandığını göstermektedir. Bu doğrultuda çalışma, politika, kurumsal ve bireysel düzeyleri birlikte ele alan çok katmanlı bir müdahale yaklaşımının gerekliliğini vurgulamaktadır. Politika düzeyinde sosyal girişimlerin yasal olarak tanınması ve toplumsal cinsiyete duyarlı finansman araçlarının geliştirilmesi; kurumsal düzeyde standartlaştırılmış ve cinsiyet-nötr değerlendirme süreçlerinin benimsenmesi; bireysel düzeyde ise kadın sosyal girişimcilerin finansal güvenleri ile yatırımcıların refleksif farkındalıklarının güçlendirilmesi ön plana çıkmaktadır. Çalışma, öz-bildirim temelli ve bağlama özgü örnekleme dayalı sınırlılıklarına rağmen, kadın sosyal girişimcilerin finansmana erişimini hem girişimci hem de yatırımcı perspektifinden ele alan güçlü bir ampirik temel sunmakta ve kapsayıcı, cinsiyete duyarlı bir finansal ekosistemin geliştirilmesi için sistemik iş birliğinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social entrepreneurship plays a significant role in achieving inclusive and sustainable development by offering innovative solutions to social and environmental challenges. However, despite their strong social impact potential, women social entrepreneurs (WSEs) face substantial and multidimensional barriers in accessing external finance, which is one of the key determinants of business growth and sustainability. Gender-based biases, discriminatory evaluation practices, limited access to social and professional networks, and structural inequalities embedded in the financing ecosystem reduce the visibility and credibility of women-led social enterprises in the eyes of investors, leading them to secure significantly lower levels of external funding compared to similarly sized ventures. Against this background, grounded in the Six-Factor Integrated Theoretical Framework developed for this research, the study aims to examine WSEs' access to and use of external capital in Türkiye from a gender-based and comparative perspective, and to provide empirical evidence and policy recommendations. An explanatory sequential mixed-methods design was employed, drawing data from both social entrepreneurs and investors. Qualitative data were collected through in-depth interviews with 7 women social entrepreneurs, 6 men social entrepreneurs, and 6 investors, while quantitative data were obtained through two separate surveys administered to 104 social entrepreneurs and 101 investors. A total of thirteen hypotheses were tested to examine how gender-based inequalities are reproduced through cognitive, institutional, and relational mechanisms. Quantitative findings indicate that WSEs perceive stronger gender-based barriers than men, view gender as an important determinant of access to finance, and report lower levels of financial self-efficacy and more limited access to investor networks. Investor-related findings reveal that, although awareness of gender bias is widespread, such awareness does not automatically translate into gender-equal funding decisions. Stereotypical evaluations based on sectoral fit, leadership perceptions, and risk assessments continue to shape investment decision-making processes. In contrast, transparency and standardized evaluation criteria were found to be more effective in reducing perceived gender bias. A holistic interpretation of the findings demonstrates that gender inequality in entrepreneurial finance stems not from individual capacity deficiencies, but from the design of financial decision-making systems and institutional structures. Accordingly, the study emphasizes the need for a multi-layered intervention approach that simultaneously addresses policy, organizational, and individual levels. At the policy level, legal recognition of social enterprises and the development of gender-responsive financial instruments are critical. At the organizational level, the adoption of standardized and gender-neutral evaluation processes is essential, while at the individual level, strengthening women social entrepreneurs' financial confidence and investors' reflexive awareness plays a supportive role. Despite its limitations related to self-reported data and context-specific sampling, the study provides a strong empirical foundation by examining WSEs' access to finance from both entrepreneur and investor perspectives. It highlights the importance of systemic collaboration for the development of an inclusive and gender-responsive financial ecosystem.