Zorunlu eğitimin 4+4+4 kademeli yapısının 12 yıllık uygulama sürecinde matematik öğretim programına ilişkin matematik öğretmenlerinin deneyimleri
Mathematics teachers experiences regarding the mathematics curriculum during the 12-year implementation process of the 4+4+4 compulsory education
  1. Tez No: 1005634
  2. Yazar: MERVE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de son yıllarda eğitim sisteminde gerçekleştirilen yapısal düzenlemeler, öğretim programlarının uygulanışı ve öğretmen deneyimleri üzerinde belirleyici etkiler yaratmıştır. Bu araştırma, 2012 yılında yürürlüğe giren 4+4+4 kademeli zorunlu eğitim sisteminin on iki yıllık uygulama sürecinde matematik öğretim programına yansımalarını, uzun süreli mesleki deneyime sahip matematik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, yapısal düzenlemenin matematik öğretimi üzerindeki etkileri; program yapısı, kazanımların niteliği, içerik yoğunluğu, öğrenci hazır bulunuşluğu, ölçme ve değerlendirme uygulamaları ile öğretmenlerin mesleki gelişimi boyutları çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında fenomenoloji (olgubilim) deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubunun belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, 4+4+4 düzenlemesi öncesi ve sonrası dönemde görev yapmış olan ve en az 15 yıl mesleki deneyime sahip toplam 30 matematik öğretmeni araştırmaya dâhil edilmiştir. Veriler, uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, matematik öğretim programının kazanım yapısı, içerik yoğunluğu ve sınıf düzeyine uygunluğu açısından belirgin uyum sorunları bulunduğunu göstermektedir. Öğretmen görüşlerine göre, özellikle beşinci sınıfa xiv geçiş sürecinde yaşanan uyum güçlükleri, öğrencilerin akademik ve duyuşsal hazır bulunuşluk düzeylerindeki yetersizlikler ile matematiğe yönelik motivasyon kaybı öğretim sürecini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca ölçme ve değerlendirme uygulamalarının ağırlıklı olarak yazılı sınavlara dayalı yürütüldüğü, süreç temelli ve alternatif değerlendirme yaklaşımlarının yeterince kullanılmadığı; seçmeli matematik dersleri ile hizmet içi eğitimlerin uygulamada beklenen işlevselliğe ulaşamadığı belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, 4+4+4 eğitim sisteminin matematik öğretimine yansımaları; öğretim programlarının uygulanabilirliği, öğrencilerin gelişimsel özellikleri ve ölçme-değerlendirme uygulamaları bağlamında tartışılmış; yapılan değerlendirmeler sonucunda, sistemin matematik öğretimine yansımalarının program yapısı, öğrenci özellikleri ve öğretim uygulamaları bağlamında yeniden ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, matematik öğretim programlarının gelişimsel uygunluk gözetilerek yeniden yapılandırılması, ölçme ve değerlendirme süreçlerinde süreç temelli uygulamaların güçlendirilmesi ve öğretmenlere yönelik uygulama ağırlıklı mesleki gelişim etkinliklerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Structural reforms implemented in the education system in Turkey in recent years have had significant effects on the implementation of curricula and teachers' professional experiences. This study aims to examine the impact of the 4+4+4 graded compulsory education system, which came into effect in 2012, on the mathematics curriculum over its twelve-year implementation period, based on the perspectives of mathematics teachers with extensive professional experience. The effects of this system on mathematics education were examined in terms of curriculum structure, the organization of learning outcomes, content density, student readiness, assessment and evaluation practices, and teachers' professional development. The study was conducted using a phenomenological design within the framework of qualitative research. Criterion sampling was employed to determine the study group. Accordingly, a total of 30 mathematics teachers who had teaching experience both before and after the implementation of the 4+4+4 system and who had at least 15 years of professional experience were included in the study. Data were collected through a semi-structured interview form developed xvi based on expert opinions and were analyzed using content analysis. The findings reveal significant alignment problems in the mathematics curriculum in terms of the structure of learning outcomes, content density, and grade-level appropriateness. According to teachers, difficulties experienced particularly during the transition to the fifth grade, insufficient academic and affective readiness of students, and a decline in students' motivation toward mathematics negatively affect the teaching process. In addition, assessment practices were found to rely predominantly on written examinations, while process-based and alternative assessment approaches were not sufficiently implemented. Furthermore, elective mathematics courses and in-service training activities were reported to fall short of achieving the expected level of effectiveness in practice. Based on these findings, the implications of the 4+4+4 education system for mathematics education were evaluated within the context of curriculum applicability, students' developmental characteristics, and assessment practices. The results indicate that the effects of the system on mathematics teaching need to be reconsidered with respect to curriculum structure, student characteristics, and instructional practices. Accordingly, it is recommended that mathematics curricula be restructured by taking developmental appropriateness into account, that process-based assessment practices be strengthened, and that practice-oriented professional development activities for teachers be increased.