Üstün yetenekli 5. sınıf öğrencilerinde yaratıcı problem çözme, eleştirel düşünme ve merak arasındaki ilişki
The relationship between creative problem-solving, critical thinking, and curiosity in gifted 5th graders
- Tez No: 1005643
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli beşinci sınıf öğrencilerinin matematiksel yaratıcılık düzeylerini belirlemek ve matematiksel yaratıcılıklarının eleştirel düşünme eğilimi ile matematiksel merak ile ilişkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu Türkiye'de bir Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören beşinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Eleştirel düşünme eğilimi, matematiksel merak ölçekleri ile matematiksel yaratıcılığa ait veriler 56 öğrenciden elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak, matematiksel merak ölçeği, ortaokul öğrencilerine yönelik oluşturulan eleştirel düşünme eğilimi ölçeği ve matematiksel yaratıcılıkları için çoklu çözüm stratejilerine imkân tanıyan açık uçlu sekiz adet sorudan oluşan problem seti kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra Shapiro-Wilk normallik testi uygulanmış; değişkenlerin normal dağılım varsayımını karşılamaması nedeniyle değişkenler arası ilişkiler Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonuçları, matematiksel yaratıcılık ile eleştirel düşünme eğilimi arasında ve yine matematiksel yaratıcılık ile matematiksel merak arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Buna karşın eleştirel düşünme eğilimi ile matematiksel merak arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, matematiksel yaratıcılığın tek ya da iki değişkenle açıklanması zor, çok boyutlu bir yapı olabileceğini; öğretim ortamındaki düzenlemeler ve görevlerin yaratıcı performansı görünür hale getirmesinde önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of mathematical creativity among gifted fifth-grade students and to examine the relationship between their mathematical creativity and their critical thinking tendencies and mathematical curiosity. The study was conducted using a correlational survey model. The study group consisted of fifth-grade students studying at a Science and Art Center in Turkey. Data on critical thinking tendencies, mathematical curiosity scales, and mathematical creativity were obtained from 56 students. The data collection tools used were a mathematical curiosity scale, a critical thinking tendency scale designed for middle school students, and a problem set consisting of eight openended questions that allowed for multiple solution strategies for their mathematical creativity. In addition to descriptive statistics, the Shapiro-Wilk normality test was applied in the analysis of the data; since the variables did not meet the assumption of normal distribution, the relationships between the variables were examined using the Spearman rank difference correlation coefficient. The research results revealed that there was no significant relationship between mathematical creativity and critical thinking tendency, nor between mathematical creativity and mathematical curiosity. The findings suggest that mathematical creativity may be a multidimensional structure that is difficult to explain with one or two variables and that arrangements and tasks in the teaching environment may be important in making creative performance visible.