Petrol şokları ve borsa volatilite yayılımı: BRICS-T ülkeleri üzerine GARCH-MIDAS yaklaşımı
Oil shocks and stock exchange volatility spread: A GARCH-MIDAS approach on BRICS-T countries
- Tez No: 1005642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, petrol şoklarının BRICS-T ülkelerinde borsa volatilitesi üzerindeki kısa ve uzun dönem etkilerini GARCH-MIDAS yaklaşımıyla analiz etmektedir. Model, farklı frekanslardaki verileri aynı çerçevede birleştirerek bilgi kaybının önüne geçmektedir. Çalışmada Baumeister ve Hamilton (2019) tarafından ayrıştırılan petrol şokları kullanılmıştır. Petrol şokları, Hatemi-J Asimetrik Genelleştirilmiş Etki-Tepki Fonksiyonları yaklaşımı izlenerek pozitif ve negatif bileşenlere ayrıştırılmıştır. Türkiye'nin örnekleme dâhil edilmesi, özellikle enerji finans etkileşimleri açısından çalışmanın açıklayıcılığını güçlendirmektedir. Analiz sonuçları talep ve arz kökenli petrol şoklarının uzun dönemde BRICS-T borsalarının genelinde volatiliteye neden olduğu bulgusunu ortaya çıkarmıştır. İncelenen dönemde tüm BRICS-T ülkelerinde kısa dönem volatilite bileşeninin yüksek derecede kalıcı olduğu, ancak bu kalıcılığın zaman içinde ortalama değerine doğru geri dönüş eğilimi sergilediği tespit edilmiştir. Uzun dönemde petrol şoklarının BRICS-T finansal piyasalarında hem ortak yönelimler gösterdiği hem de ülkeler arasında belirgin farklılıklar gösteren tepkiler ürettiği tespit edilmiştir. Bu farklılaşmanın, hem ülkelerin petrol arzı ve talebine yönelik bağımlılık düzeylerinden hem de şokların niteliğinden ve işaretlerinden kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the short- and long-term effects of oil shocks on stock market volatility in BRICS-T countries using the GARCH-MIDAS approach. The model prevents information loss by integrating data with different frequencies within a unified framework. Oil shocks decomposed by Baumeister and Hamilton (2019) are employed in the analysis. Following the Hatemi-J Asymmetric Generalized Impulse Response Functions approach, oil shocks are further decomposed into positive and negative components. The inclusion of Türkiye in the sample strengthens the explanatory power of the study, particularly in terms of energy–finance interactions. The empirical findings reveal that demand- and supply-driven oil shocks generate volatility in BRICS-T stock markets in the long run. The results indicate that the short-run volatility component is highly persistent across all BRICS-T countries during the sample period; however, this persistence tends to revert to its long-run mean over time. In the long run, oil shocks produce both common patterns and heterogeneous responses across BRICS-T financial markets. These differences may stem from countries' varying levels of dependence on oil supply and demand, as well as from the nature and sign of the shocks.