Principles of water and wastewater treatment masterplan in mogadishu
Mogadışu içın su ve atıksu arıtma ana planının temel ilkeleri
  1. Tez No: 1005651
  2. Yazar: IBRAHIM ABDIWALI JAMA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir ve güvenli şekilde yönetilen su ve atıksu hizmetlerine erişim, özellikle Somali gibi kırılgan devletlerde yer alan gelişmekte olan kentsel merkezler için hâlâ belirleyici bir sorun olmaya devam etmektedir. Başkent ve en büyük şehir olan Mogadişu, hızlı nüfus artışı, plansız kentsel yayılma, yeraltı suyu kaynaklarının tükenmesi ve iklim kaynaklı değişkenlik nedeniyle ciddi zorluklarla karşı karşıyadır. Kapsamlı bir su ana planının bulunmaması; parçalı yönetişim yapısına, yetersiz altyapıya ve arıtılmamış atık suların deşarjından kaynaklanan halk sağlığı risklerine yol açmaktadır. Bu tez, Mogadişu için Entegre Su ve Atıksu Ana Planı (Integrated Water and Wastewater Master Plan – IWWMP) kapsamında kapsamlı bir çerçeve geliştirmekte; çağdaş planlama ilkelerini yerel koşullarla uyumlu hale getirmektedir. Çok ölçekli bir analitik yaklaşım kullanılarak, büyük ölçekli tuzdan arındırma ve yeniden kullanım uygulamaları, havza temelli yerinden yönetim modelleri ve gelişmiş döngüsel su ekonomileri bağlamında üç karşılaştırmalı vaka çalışmasından — Suudi Arabistan, Kenya ve Singapur — elde edilen küresel iyi uygulamalar sentezlenmiştir. Bu modeller, kurumsal, teknik ve mali açıdan Somali bağlamına uygulanabilirlikleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Benadir Bölgesel Yönetimi (BRA), FAO-SWALIM ve UN-Habitat kaynaklı ampirik veriler; coğrafi haritalama, altyapı değerlendirmeleri ve senaryo modellemesi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, Mogadişu'nun su sisteminin büyük ölçüde aşırı kullanılan akiferlere ve denetimsiz özel sondaj kuyularına dayandığını, atıksu yönetiminin ise neredeyse tamamen yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Kurumsal bütünlüğün korunması amacıyla rapor; tuzdan arındırma, yerinden yönetimli arıtma ve kaynak geri kazanımını içeren, Mogadişu Su İdaresi (MWA) tarafından desteklenen aşamalı bir uygulama stratejisi önermektedir. Önerilen çerçeve; çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik uygulanabilirlik ve yönetişim reformunu, Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 6 (Temiz Su ve Sanitasyon) ile uyumlu, bütüncül bir planlama modeli içinde birleştirmektedir. Araştırma, merkezi altyapı ile topluluk ölçeğindeki çözümleri harmanlayan dayanıklı ve hibrit bir modelin, Mogadişu'da uzun vadeli su güvenliğinin sağlanması için en uygulanabilir yol olduğunu ortaya koymaktadır. Somali bağlamının ötesinde, bu çalışma çatışma sonrası ve iklim açısından kırılgan kentsel alanlarda uyarlanabilir su yönetişimi üzerine yürütülen daha geniş akademik tartışmalara da katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Access to sustainable and safely managed water and wastewater services remains a defining challenge for many developing urban centers, particularly in fragile states like Somalia. Mogadishu, the capital and largest city, is experiencing significant challenges due to rapid population growth, unplanned urban expansion, groundwater depletion, and climate-induced variability. The lack of a comprehensive water master plan has led to fragmented governance, suboptimal infrastructure, and public health hazards stemming from untreated effluent discharge. This thesis develops a comprehensive framework for the Integrated Water and Wastewater Master Plan of Mogadishu (IWWMP), aligning contemporary planning principles with local realities. Using a multi-scalar analytical approach, the research synthesizes global best practices from three comparative case studies—Saudi Arabia, Kenya, and Singapore—representing models of large-scale desalination and reuse, decentralized basin-based management, and advanced circular water economies. These models were examined for their institutional, technical, and financial applicability to Somalia's context. Empirical data from the Benadir Regional Administration (BRA), FAO-SWALIM, and UN Habitat was evaluated using geographical mapping, infrastructure assessments, and scenario modelling. The findings show that Mogadishu's water system is heavily reliant on overexploited aquifers and unregulated private boreholes, while wastewater management is largely missing. To maintain institutional coherence, the report offers a phased implementation strategy that includes desalination, decentralized treatment, and resource recovery, all of which are supported by the new Mogadishu Water Authority (MWA). The proposed framework integrates environmental sustainability, economic feasibility, and governance reform into a unified planning model consistent with Sustainable Development Goal 6 (Clean Water and Sanitation). The research concludes that a resilient, hybrid model—blending centralized infrastructure with community-scale solutions— offers the most viable pathway for achieving long-term water security in Mogadishu. Beyond Somalia, the study contributes to broader discourse on adaptive water governance in post-conflict and climate-vulnerable urban contexts.