Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım süreleri ile fiziksel aktivite düzeyleri ve psikolojik sağlamlığın ilişkisi
The relationship between university students' social media usage duration physical activity levels and psychological resilience
  1. Tez No: 1005650
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin günlük sosyal medya kullanım süresi, fiziksel aktivite düzeyi ve bazı değişkenler bağlamında incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelindeki üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 399'u kadın (%64,4) ve 221'i erkek (%35,6) olmak üzere toplam 620 gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplama sürecinde Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanılmış, veriler IBM SPSS 23 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, değişkenlerin yapısına uygun olarak bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Ki-Kare bağımsızlık testi ve Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, psikolojik sağlamlığın sosyal medya kullanımı ve fiziksel aktivite bağlamında doğrusal olmayan ve çok boyutlu bir yapı sergileyebileceğine işaret etmekte; bu alanda yapılacak çalışmalarda kullanım süresi kadar bireysel ve bağlamsal etmenlerin de dikkate alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological resilience levels of university students in relation to daily social media usage duration, physical activity level, and selected variables. The population of the study consists of university students across Türkiye. A total of 620 volunteer university students, including 399 females (64.4%) and 221 males (35.6%), participated in the study. Data were collected using the Brief Resilience Scale and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), and the data were analyzed using IBM SPSS Statistics version 23. In accordance with the structure of the variables, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), the Chi-square test of independence, and Pearson product–moment correlation analysis were employed. The results indicate that psychological resilience may exhibit a non-linear and multidimensional structure in the context of social media use and physical activity, highlighting the importance of considering individual and contextual factors, in addition to usage duration, in future research in this field.