10-13 yaş grubu bireylerin müzik algı düzeyleriyle lateralizasyon özelliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between music perception levels and lateralization characteristics in individuals aged 10–13
- Tez No: 1005655
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10–13 yaş grubundaki öğrencilerin müziksel algı düzeyleri ile lateralizasyon özellikleri (el tercihi ve göz dominansı) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde yer alan devlet ortaokullarında öğrenim gören 10–13 yaş grubu öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, bu evrenden ulaşılabilirlik ve gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenen 305 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada müziksel algı; aralık, melodi ve ritim alt boyutları ile genel toplam puanlar üzerinden ele alınmıştır. Elde edilen bulgular el tercihi değişkenine göre müziksel algının aralık, ritim ve genel toplam puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermektedir. Melodi alt boyutunda ise genel düzeyde anlamlı bir farklılık saptanmamakla birlikte bazı el tercihi grupları arasında sınırlı düzeyde farklılaşmaların ortaya çıktığı görülmüştür. Bu durum, melodi algısının el tercihi değişkeniyle doğrudan ve tutarlı bir ilişki sergilemediğini fakat belirli alt gruplarda farklılaşma eğilimleri gösterebildiğini düşündürmektedir. Göz dominansı değişkeni açısından değerlendirildiğinde müziksel algının aralık, melodi, ritim alt boyutları ile genel toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Sağ ve sol göz dominansına sahip öğrencilerin müziksel algı düzeylerinin benzer dağılımlar gösterdiği saptanmıştır. Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde el tercihi ve göz dominansı gibi lateralizasyon göstergelerinin müziksel algı düzeyleri üzerinde belirleyici bir etki oluşturmadığı tespit edilmiştir; müziksel algının daha çok işitsel, bilişsel ve deneyime dayalı süreçlerle şekillenen çok boyutlu bir yapı sergilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between musical perception levels and lateralization characteristics (hand preference and eye dominance) of students aged 10–13. The research was conducted using a correlational survey design. The population of the study consists of students aged 10–13 who are enrolled in public secondary schools located in the Şahinbey district of Gaziantep province. The sample comprises 305 students selected from this population based on accessibility and voluntary participation. In the study, musical perception was examined through interval, melody, and rhythm sub-dimensions, as well as overall total scores. The findings indicate that there are no statistically significant differences in interval perception, rhythm perception, or overall musical perception scores with respect to hand preference. Although no statistically significant difference was observed at the general level for the melody sub-dimension, limited variations were identified among certain hand preference groups. This finding suggests that melody perception does not exhibit a direct or consistent relationship with hand preference, but may demonstrate differentiation tendencies within specific subgroups. With respect to eye dominance, no statistically significant differences were found in interval, melody, rhythm sub-dimensions or overall musical perception scores. It was determined that students with right-eye and left-eye dominance displayed similar distributions in their musical perception levels. Overall evaluation of the findings reveals that lateralization indicators such as hand preference and eye dominance do not constitute a determining factor in musical perception levels. Instead, musical perception appears to represent a multidimensional construct shaped predominantly by auditory, cognitive, and experience-based processes.