Yeni kirk tipi sabit nokta iterasyonlarının analizi
Analysis of new kirk-type fixed point iterations
- Tez No: 1005659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET MALDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde sabit nokta teorisinin tarihsel gelişiminden bahsedildikten sonra literatürde bulunan sabit nokta ile ilgili tanım ve teoremlerine değinilmiştir. Sabit nokta iterasyon yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Altı bölümden oluşan bu tezde, yeni bir Kirk tipi iterasyon yöntemi tanımlanmış ve belli bir dönüşüm sınıfı için yakınsaması, yakınsama hızı, kararlılığı, veri bağlılığı incelenmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca tanımlanan yeni iterasyonun Kirk Jungck versiyonu tanımlanarak belirli bir dönüşüm sınıfı için yakınsaklığı, kararlılığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the historical development of fixed-point theory and then addresses the definitions and theorems related to fixed points found in the literature. Detailed information is provided on fixed-point iteration methods. In this six-chapter thesis, a new Kirk-type iteration method is defined, and its convergence, rate of convergence, stability, and data dependency are examined and results obtained for a specific class of mappings. Furthermore, the Kirk-Jungck version of the newly defined iteration is introduced, and its convergence and stability are checked for a specific class of mappings.