Yeni ilköğretim programının öğrencilere kazandırmayı öngördüğü temel becerileri öğretmen, veli ve öğrenci algıları doğrultusunda değerlendirilmesi
An analysis of perceptions of tachers, parents and students toward the basic skills determined in accordance with the new primary school curriculum
  1. Tez No: 221502
  2. Yazar: DAVUT HOTAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY, YRD. DOÇ. DR. OKTAY AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığının 2005?2006 yılından itibaren uygulamaya koyduğu yapılandırmacı yaklaşıma dayalı yeni ilköğretim programının öğrencilere kazandırmayı öngördüğü temel becerileri değerlendirmek amacıyla 2006?2007 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Avcılar, Bakırköy ve Şişli ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarından seçkisiz bir şekilde on sekiz (18) ilköğretim okulu belirlenerek, bu okulların 4. ve 5. sınıflarında okuyan 527 öğrenci, bu öğrencilerin bire bir velileri (527) ve bu okullarda 4. ve 5. sınıfı okutan 148 sınıf öğretmen görüşü alınmıştır.Temel becerileri ölçme gücü olan bir ölçek geliştirmek için literatür taraması yapılarak, yedi(7) temel beceri alanını temsil eden yedi (7) alt boyut ve kırk (40) maddeden oluşan beşli (5) Likert tipi bir ölçek geliştirilerek araştırma örneklemlerine uygulanmıştır. Veriler, SPSS 15.0 paket programıyla analiz edilerek alt boyutlarla farklılaşıp farklılaşmadığı MANOVA ile sınanmış, oluşan anlamlı farklılıklar için Post Hoc olarak Games-Howell testine başvurulmuştur. Bütün karşılaştırmalarda, anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda;Öğretmenlerin öğrencilerinin temel becerilerine yönelik algılarının ?Okutulan Sınıf Düzeyi?ne göre .01 düzeyinde ve alt beceri alanlarından eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme, girişimcilik /atılganlık ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma alanlarında 0.01 düzeyinde; ?Öğretmen Cinsiyeti? ne göre .01 düzeyinde ve alt beceri alanlarından iletişim becerisi alt boyutunda 0.01 düzeyinde;?Öğretmenlerin Aldıkları Hizmet İçi Eğitimi Yeterli/Yetersiz Görme?, ?Öğretmen Kıdemi? ve ?Öğretmen Eğitim Düzeyi? ne göre 0.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık oluşmamıştır.Velilerin, öğrencilerinin temel becerilerine yönelik algılarının ?Çocuğunun Okuduğu Sınıf Düzeyi? ne göre 0.05 ve alt beceri alanlarından eleştirel düşünme beceri alt boyutunda 0.01 ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma alt boyutlarında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılıkların oluştuğu; ?Çocuğunun Cinsiyeti? ne göre 0.01 ve alt beceri alanlarından yaratıcı düşünme ve iletişim beceri alt boyutunda 0.05 düzeyinde ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma alt boyutlarında 0.01 düzeyinde anlamlı farklılıkların oluştuğu; ?Formu cevaplayan Ebeveyn? ne göre 0.01 ve alt beceri alanlarından eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim, araştırma-sorgulama, problem çözme, girişimcilik/atılganlık ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma alt boyutlarında 0.01 düzeyinde anlamlı farklılıkların oluştuğu; ?Anne Eğitim Düzeyi? ne göre anlamlı bir farklılık oluşmamakla birlikte alt beceri alanları incelendiğinde, yaratıcı düşünme, problem çözme, girişimcilik/atılganlık ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma alt beceri boyutlarında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılıklar belirlenmiş; ?Baba Eğitim Düzeyi? ne göre anlamlı bir farklılık oluşmadığı görülmüştür.Öğrencilerin, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin temel becerilerine yönelik algılarının ?Okudukları Sınıf Düzeyi? ne göre 0.01 ve alt beceri alanlarından eleştirel düşünme beceri boyutunda 0.05, yaratıcı düşünme ve girişimcilik/atılganlık becerileri boyutlarında ise 0.01 düzeyinde anlamlı farklılıklar belirlenmiş; ?Öğrencilerin Cinsiyet Düzeyi? ne göre 0.01 ve alt beceri alanlarından iletişim, araştırma-sorgulama, girişimcilik/atılganlık ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma becerileri alt boyutlarında 0.01 ve problem çözme becerisi alt boyutlarında ise 0.05 düzeyinde anlamlı farklılıklar belirlenmiş; ?Öğrencilerin Başarı Düzeyi? ne göre 0.01 ve alt beceri alanlarından eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim, araştırma-sorgulama, problem çözme, girişimcilik/atılganlık ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma becerileri alt boyutlarında 0.01 düzeyinde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.Öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin Temel Becerilerine yönelik algılarının 0.01 düzeyinde anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Alt beceri alanları incelendiğinde ise eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim, araştırma-sorgulama, problem çözme, girişimcilik/atılganlık ve Türkçe'yi doğru, etkili ve güzel kullanma becerileri alt boyutlarında 0.01 düzeyinde öğrenciler lehine anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.Temel Kavramlar: Yeni İlköğretim programı, Yapılandırmacılık, Temel Beceriler.
Özet (Çeviri)
In this study, for the purpose of the Basic Skills that are anticipated to be cultivated into students by the new elementary education program based on the structural approach initiated by the Ministry of National Education in the academic year 2005-2006 have been examined, in the academic year 2006-2007, among the schools located in Istanbul?s Avcılar, Bakırköy and Şişli districts, eighteen (18) primary schools chosen randomly (coincidentally) and 527 students who study at the 4th and 5th grades of these schools, these students? parents and 148 class teachers of the 4th and 5th grades? at these schools were defined as the sample group.In order to develop a criterion that could assess the Basic Skills Areas, a literature research was carried out and a fivefold Likert-type scale composed of seven (7) sub-dimensions and forty (40) elements and representing seven (7) basic skills was developed and applied to the research sample group. The data has been analyzed by SPSS 15.0 package; whether it differentiated from the sub-dimensions was tested by one factor-MANOVA; and in order to state the source of significant differentiations, Games-Howell test was applied as a Post Hoc. In all of the comparisons the significance level was taken as .05.As a result of the statistical analyses,It was observed that the teacher perception towards their students? Basic Skills differentiated significantly according to ?The Grade of the Child? at the level of 0.001 and that the sub-dimensions of critical thinking, creative thinking, problem-solving, entrepreneurship/audacity skills and the skill of using Turkish properly, effectively and well at the level of .001; according to ?The Gender of the Teacher? at the level of .01 and that the sub-dimensions of communication at the level of 0.01; while it was observed that according to ?The Sufficiency of In-Service Training Courses? , ?The Degree of the Teacher? and ?The Education Level of the Teacher? has not differentiated significantly at the level of 0.05.The parents? perception towards the students? Basic Skills according to ?The Grade of The Student? was observed to have differentiated significantly at the level of 0.05 and that the sub-dimensions of critical thinking at the level of 0.01 and the skill of using Turkish properly, effectively and well at the level of 0.05; according to ?The Gender of the Student? at the level of 0.01 and that the sub-dimensions of creative thinking and communication skills at the level of 0.05 and the skill of using Turkish properly, effectively and well at the level of 0.01; ?The Parent Filling the Form? at the level of 0.01 and that the sub dimension of critical thinking, creative thinking, communication, inquiry-questioning, problem-solving, entrepreneurship/audacity and the skill of using Turkish properly, effectively and well at the level of .001 has differentiated significantly; according to the ?Education Level of the Mother? has not differentiated significantly, however, when the sub-dimensions were analyzed, it was observed that creative thinking, problem-solving, entrepreneurship/audacity skills and the skill of using Turkish properly, effectively and well have differentiated significantly at the level of 0.05; according to the ?The Education Level of the Father? have not differentiated significantly.It was observed that that the students? perception towards the 4th and 5th grade students? Basic Skills differentiated significantly according to ?The Grade of the Child? at the level of 0.01 and the sub-dimensions of critical thinking skills at the level of 0.05; creative thinking and entrepreneurship/audacity skills at the level of 0.01; according to ?The Gender Level of the Student? at the level of 0.01 and the sub-dimensions of communication, inquiry-questioning, entrepreneurship/audacity skills and the skill of using Turkish properly, effectively and well at the level of 0.01 and problem-solving skills at the level of 0.05; according to ?The Success Level? at the level of 0.01 and the sub-dimensions of critical thinking, creative thinking, communication, inquiry-questioning, problem-solving, entrepreneurship/audacity skills and the skills of using Turkish properly, effectively and well at the level of 0.01.It was observed that the perception of the Teachers, the Parents and the Students towards the 4th and 5th grade students? Basic Skills differentiated significantly at the level of 0.01. When the sub-dimensions were analyzed, it was observed that critical thinking, creative thinking, communication, inquiry-questioning, problem-solving, entrepreneurship/audacity skills and the skill of using Turkish properly, effectively and well have differentiated significantly at the level of 0.01.Key Concepts: New Elementary School Curriculum, Constructivism, Basic Skills