Stratejik pazarlama sürecinde müşteri geri bildirimlerinin etkisi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The effect of customer feedback in the strategic marketing process: An application in automotive industry
- Tez No: 1005672
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Üzerine yoğunlaşılan bu tez çalışması, stratejik pazarlama sürecinde müşteri geri bildirimlerinin otomotiv sektörü üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde analiz etmeyi ve bu geri bildirimlerin pazarlama stratejilerinin şekillendirilmesinde nasıl bir rol oynadığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda söz konusu çalışma, müşteri odaklı yaklaşım, sektör analizi ve pazarlama bileşenlerinin stratejik planlamasına müşteri geri bildirimlerinin nasıl entegre edilebileceği üzerine odaklanmaktadır. Otomotiv sektöründe teknolojik yenilikler ve müşteri beklentilerinin artmasıyla birlikte müşteri geri bildirimlerinin, firmaların rekabet avantajı kazanmaları ve piyasada daha güçlü bir konum elde etmeleri için kritik bir öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır. Çalışma kapsamında aynı zamanda müşteri talep ve dönüşlerinin sektörün geleceğini nasıl şekillendirebileceği konusunda derinlemesine bir anlayış sunmak amaçlamakta olup, stratejik pazarlama planlamasının otomotiv sektöründeki öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Ayrıca ele alınan çalışma, pazarlama stratejilerinin müşteri geri dönüşlerine göre nasıl optimize edilebileceği ve bu süreçte karşılaşılan zorluklar ile mücadele yöntemlerini de ele alacak, bu sayede pazarlama profesyonellerine yönelik somut öneriler ve çözüm yolları sunmayı hedeflemektedir. Bu noktada araştırma çerçevesinde sunulan bulgular ve sonuçlar akademik çevrelerde ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren profesyoneller arasında müşteri geri bildirimlerinin stratejik pazarlama planlamasında nasıl etkili kullanılabileceğini gösteren önemli bir referans kaynağı oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to analyze in detail the effects of customer feedback on the automotive industry in the strategic marketing process and to reveal what role this feedback plays in shaping marketing strategies. In this context, the study in question focuses on customer-focused approach, sector analysis and how customer feedback can be integrated into the strategic planning of marketing components. With technological innovations and increasing customer expectations in the automotive industry, it is emphasized that customer feedback is of critical importance for companies to gain competitive advantage and achieve a stronger position in the market. The scope of the study also aims to provide an in-depth understanding of how customer demands and returns can shape the future of the industry, and aims to contribute to a better understanding of the importance of strategic marketing planning in the automotive industry. In addition, the study will discuss how marketing strategies can be optimized according to customer feedback and methods to combat the difficulties encountered in this process, thus aiming to offer concrete suggestions and solutions for marketing professionals. At this point, the findings and results presented within the framework of the research aim to create an important reference source in academic circles and among professionals operating in the automotive industry, showing how customer feedback can be used effectively in strategic marketing planning.