Türkçenin yabancı dil olarak öğretim yeterliliklerine yönelik öğretici görüşleri
Teachers' perspecti̇ves on competencies for teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 1005676
  2. Yazar: RAMAZAN DEVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sürecinde görev alan öğreticilerin mesleki yeterliklerini, kendi deneyimleri ve görüşleri üzerinden derinlemesine incelemektir. Araştırma kapsamında öğreticilerin; alan bilgisi, alan eğitimi, öğrenme ortamı oluşturma, program bilgisi ve planlaması, öğretim süreçlerini yönetme ile ölçme ve değerlendirme boyutlarındaki yeterliklerine ilişkin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desenin benimsendiği çalışmanın örneklemi, kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma grubu; Antalya ili merkez ilçeleri başta olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde deneyim sahibi olan toplam 22 öğreticiden oluşmaktadır. Araştırma verileri, 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, katılımcılarla yüz yüze ve çevrimiçi (Zoom) platformlar üzerinden gerçekleştirilen, ortalama 60-63 dakika süren görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşmelere ait ses ve görüntü kayıtları araştırmacı tarafından deşifre edilerek yazıya dökülmüştür. Elde edilen veriler, nitel veri analiz yazılım desteğiyle betimsel ve içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğreticilerin Türk dili, edebiyatı ve kültür konularında kuramsal alan bilgilerinin genel olarak yeterli olduğu; ancak bu bilgilerin aktarımı noktasında, özellikle eğitim fakültesi mezunu olmayan katılımcıların pedagojik formasyon eksikliğinden kaynaklı sorunlar yaşadıkları saptanmıştır. Öğreticilerin özellikle öğretim programı hazırlama ve süreç yönetiminde öğrenciye fırsat tanıma konularında eksiklik hissettikleri saptanmıştır. Ölçme ve değerlendirme boyutunda ise teorik bilgiye sahip olunmasına rağmen, uygulamada konuşma becerisinin ölçülmesinde ve performans değerlendirmede zorluk yaşandığı; genellikle geleneksel ölçme araçlarının tercih edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğreticilerin yöntem-teknik kullanımında terminolojik karmaşa yaşadıkları ve kurumsal standart eksikliklerinin öğretim sürecini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to conduct an in-depth examination of the professional competencies of instructors involved in the teaching of Turkish as a foreign language, based on their own experiences and perspectives. Within the scope of the research, the instructors' views regarding their competencies in the areas of subject knowledge, subject education, creating a learning environment, program knowledge and planning, managing teaching processes, and assessment and evaluation were sought to be determined. The sample for this study, which adopted the phenomenological design from qualitative research methods, was determined using snowball sampling. The study group consisted of a total of 22 instructors/teachers with experience in teaching Turkish as a foreign language, mainly in the central districts of Antalya province, as well as within Turkey and abroad. Research data were collected through face-to-face and online (Zoom) interviews with participants, lasting an average of 60-63 minutes, using a semi-structured interview form consisting of 12 questions. Audio and video recordings of the interviews were transcribed by the researcher. The data obtained were analyzed using content analysis techniques with the support of qualitative data analysis software. The results of the research showed that the instructors/teachers generally had sufficient theoretical knowledge in the areas of Turkish language, literature, and culture; however, in terms of transferring this knowledge, especially participants who were not graduates of education faculties lacked pedagogical training. The data obtained were analyzed using content analysis techniques with the support qualitative data analysis software. The results of the study revealed that instructors/teachers generally had sufficient theoretical knowledge of the Turkish language, literature, and culture; however, problems were encountered in the transfer of this knowledge, particularly among participants who were not graduates of education faculties, due to their lack of pedagogical training. It was determined that teachers/instructors felt inadequate, especially in preparing teaching programs and in process management in terms of providing opportunities to students. In terms of measurement and evaluation, despite having theoretical knowledge, it was found that there were difficulties in measuring speaking skills and performance evaluation in practice; traditional measurement tools were generally preferred. In addition, it was concluded that instructors/teachers experienced terminological confusion in the use of methods and techniques and that the lack of institutional standards negatively affected the teaching process.