Sınıf öğretmenlerinin görüşüne göre devlet ve özel ilkokullarda okul kültürünün karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparative study of school culture in public and privateprimary schools based on the opinions of classroom teachers
  1. Tez No: 1005678
  2. Yazar: MUSA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre devlet ve özel ilkokullarda okul kültürünün karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından tarama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinin dört merkez ilçesinde (Aksu ilçesi hariç) devlet ve özel ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Balcı (2018) tarafından önerilen örneklem büyüklüğü hesaplama formülü doğrultusunda belirlenmiş ve gönüllü katılım esasına göre oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Higgins-D'Alessandro ve Sadh (1998) tarafından geliştirilen ve Yılmaz (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Okul Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek; öğrenci ilişkileri, öğrenci–öğretmen/okul ilişkileri, davranışsal beklentiler ve eğitsel fırsatlar olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve normallik testleri kullanılmış; anlamlılık düzeyi p < .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, özel ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin okul kültürüne ilişkin algılarının, hem toplam puanlar hem de tüm alt boyutlar açısından devlet ilkokullarında görev yapan öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Alt boyutlar incelendiğinde, en belirgin farklılıkların eğitsel fırsatlar ile öğrenci–öğretmen/okul ilişkileri boyutlarında ortaya çıktığı görülmüştür. Davranışsal beklentiler ve öğrenci ilişkileri boyutlarında da özel okullar lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, okul kültürüne ilişkin öğretmen algılarının yalnızca bireysel özelliklerle değil; okulun sunduğu fiziki ve eğitsel olanaklar, yönetim anlayışı ve örgütsel yapı ile yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda araştırma bulgularının, okul yöneticilerine, eğitim politikası geliştiricilere ve araştırmacılara okul kültürünün güçlendirilmesine yönelik önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively examine school culture in public and private primary schools based on the perceptions of classroom teachers. The study was designed using the survey model, one of the quantitative research approaches. The population of the study consists of classroom teachers working in public and private primary schools in four central districts of Antalya province (excluding the Aksu district) during the 2024–2025 academic year. The sample was determined in accordance with the sample size calculation formula proposed by Balcı (2018) and formed on a voluntary participation basis. The data were collected using the School Culture Scale developed by Higgins-D'Alessandro and Sadh (1998) and adapted into Turkish by Yılmaz (2019). The scale consists of four sub-dimensions: student relationships, student–teacher/school relationships, behavioral expectations, and educational opportunities. In the analysis of the data, descriptive statistics were used along with independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and normality tests. The level of statistical significance was set at p < .05. The findings revealed that classroom teachers working in private primary schools had significantly higher perceptions of school culture than those working in public primary schools, both in terms of overall scores and across all sub-dimensions. When the sub-dimensions were examined, the most pronounced differences were observed in the dimensions of educational opportunities and student–teacher/school relationships. Significant differences in favor of private schools were also found in the dimensions of behavioral expectations and student relationships. The results indicate that teachers' perceptions of school culture are influenced not only by individual characteristics but also by the educational opportunities provided by the school, management practices, and organizational structure. In this regard, the findings of the study are expected to provide valuable implications for school administrators, educational policymakers, and researchers in strengthening school culture.