Beden eğitimi ve oyun dersini yürüten öğretmenlerin görüşlerinin incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
Examination of the views of teachers conducting physical education and play lesson: A comparative study
- Tez No: 1008538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi ve oyun dersini yürüten sınıf öğretmenleri ile beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin görüşlerinin detaylı olarak incelenmesi ve karşılaştırılmalı şekilde mevcut durumun ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Karma yöntem yaklaşımına göre yürütülen araştırmada hem nicel hem de nitel veri analizi yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 24.0, nitel verilerin analizinde ise MAXQDA 24 paket programı kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunun geçerlik analizleri için uzman görüşleri alınmış, istatistiksel analizlerle desteklenmiş ve bilimsel geçerliliği yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2024-2025 eğitim öğretim yılında Konya ili merkez ilçelerinde (Selçuklu, Meram, Karatay) bulunan devlet ilkokullarında görev yapan 72 sınıf öğretmeni ile özel ilkokullarda görev yapan 53 beden eğitimi ve spor öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma bulgularına göre, beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programının değerlendirilmesine ilişkin;“kazanım açısından, sınıf düzeyine göre uygunluğu açısından, öğrenme alanı açısından”alt boyutlarında beden eğitimi ve spor öğretmenleri lehine anlamlı bir fark bulunmuştur ve beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretim programı hakkında daha fazla olumlu görüşe sahip oldukları belirlenmiştir. Öğretmen yeterlilikleri incelendiğinde,“planlama ve derse hazırlık, öğretim yöntem ve teknikleri, materyal kullanımı”alt boyutlarında beden eğitimi ve spor öğretmenlerin lehine anlamlı bir fark olduğu;“sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirme”alt boyutlarında yeterlikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmamakla birlikte beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ortalama puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beden eğitimi ve oyun dersi uygulama sıklığı boyutunda beden eğitimi ve spor öğretmenleri lehine anlamlı bir fark bulunmuş, dersin sınıf öğretmenleri tarafından fiziki yetersizlikler, materyal eksikliği, spor salonu bulunmaması gibi nedenlerle daha düşük sıklıkta uygulandığı belirlenmiştir. Her iki öğretmen grubunun da beden eğitimi ve oyun dersinin öğrencilerin çok yönlü gelişimine (sosyal, psikomotor, fiziksel, bilişsel, duyuşsal, psikososyal ve ruhsal gelişim) katkı sağladığı görüşünde birleştiği tespit edilmiştir. Dersin öğretim programının uygulanabilirliğine ilişkin olarak özellikle sınıf öğretmenlerinin fiziki şartlar ve materyal yetersizliği konularında daha olumsuz görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, beden eğitimi ve oyun dersi programının etkililiğinin artırılması için bu derse branş öğretmenlerinin girmesi, okulların fiziki donanımının iyileştirilmesi ve öğretim programının okul koşulları dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiği öğretmenler tarafından öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine in detail and comparatively the views of classroom teachers who teach the Physical Education and Play course and physical education and sports teachers, and to reveal the current situation. The research was carried out using a mixed-methods approach, incorporating both quantitative and qualitative data analyses. SPSS 24.0 was utilized for the analysis of quantitative data, while MAXQDA 24 software was employed for the analysis of qualitative data. Data were collected through a personal information form and a semi-structured interview form developed by the researcher. For the validity analyses of the semi-structured interview form, expert opinions were obtained, supported through statistical analyses, and scientific validity was established. The study group consisted of 72 classroom teachers working in public primary schools located in the central districts of Konya Province (Selçuklu, Meram and Karatay) and 53 physical education and sports teachers employed in private primary schools during the 2024–2025 academic year, all of whom participated voluntarily. According to the findings of the research, regarding the evaluation of the physical education and play curriculum, a statistically significant difference was identified in favor of physical education and sports teachers in the sub-dimensions of“learning outcomes,”“appropriateness according to grade level,”and“learning domains.”It was determined that physical education and sports teachers held more positive views concerning the curriculum. When teacher competencies were examined, a significant difference in favor of physical education and sports teachers was found in the sub-dimensions of“planning and lesson preparation,”“instructional methods and techniques,”and“use of materials.”Although no statistically significant difference was observed in the sub-dimensions of“classroom management”and“measurement and evaluation,”the mean scores of physical education and sports teachers were found to be higher. A significant difference in favor of physical education and sports teachers was also identified in the dimension concerning the frequency of implementation of the physical education and play course. It was determined that classroom teachers implemented the course less frequently due to reasons such as inadequate physical conditions, lack of materials, and the absence of gymnasiums. It was also found that both groups of teachers agreed that the Physical Education and Play course contributes to students' multidimensional (social, psychomotor, physical, cognitive, affective, psychosocial, and emotional development) development. Regarding the applicability of the curriculum, it was found that classroom teachers, in particular, expressed more negative opinions concerning inadequate physical conditions and insufficient instructional materials. In conclusion, teachers suggested that, in order to enhance the effectiveness of the physical education and play curriculum, the course should be taught by specialist physical education teachers, the physical infrastructure of schools should be improved, and the curriculum should be revised by taking school conditions into consideration.