Bilgisayar ağlarında güvenlik sorunu 'firewall' kullanarak ağ güvenliğini sağlama
Security problems on computer networks securing computer networks security by using firewall
  1. Tez No: 100570
  2. Yazar: RIFAT DEREGÖZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bilgisayar ağlan son 30 yılda hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bu gelişme aynı zamanda başka gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Bunlardan en büyüğünün İnternet olduğunu söyleyebiliriz. İnternet, ağların ağı olarak nitelenebilecek, oldukça karmaşık yapıya sahip, çok büyük bir ağdır. İnternet, teknolojik ve bilimsel gelişmeler üzerinde etkili olmasının yanında, insanların yaşam tarzı üzerinde de etkili olmuştur. Etkili olmaya da devam etmektedir. İnternet' in gelişimi çok kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmiş, bu yüzden de insanlar bu gelişmelere karşı yeterince hazırlık yapamamış, hatta bazı gelişimler üzerinde düşünmeye bile fırsat bulamamışlardır. Bu hızlı gelişmenin neticesi olarak da, bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Problemlerden en büyüğü güvenliktir. İnternet insanların önüne, çığır açacak şekilde hem bilgiye ulaşma hem de kendi bilgilerini başkalarına sunma imkanı vermiştir. Ancak bu aynı zamanda insanların önüne bilgileri bozma ve bilgi kirliliği yaratma konusunda da büyük imkanlar sunmuştur. İnternet ortamındaki güvenlikten söz ediyorken, cevaplanması gereken bazı sorular vardır; İnternet neden güvenli değildir? Ne, kimlerden korunmaya çalışılmaktadır? Ağ güvenliğini sağlamaya çalışıyorken kullanabilecek stratejiler nelerdir? İnternet üzerinden alınabilecek servisler nelerdir, bunlara ne kadar ihtiyaç vardır, bu servisler güvenli midir? İnternet güvenliği ile ilgili olarak sorulabilecek sorulan çoğaltmak mümkündür. Diğer taraftan, bu sorularla ilişkili olan ve biraz da bunlara karşılık olarak akla gelebilecek sorular vardır; Sıralanmış olan bu güvenlik sorunlanna karşılık olarak yapılmış çalışmalar nelerdir? Olabilecek muhtemel güvenlik kazalarından korunmak için ne tür mekanizmalardan faydalanılabilir? Ne tür saldırılar meydana gelmiştir, bunlara önlem olarak neler yapılabilir? Yapılan çalışmada bu sorulara cevaplar bulunmaya, bazı güvenlik problemleri de çözülmeye çalışılmıştır. İnternet üzerinde gerçekleşmiş saldırılar incelenmiş, bunlara karşılık olarak alınabilecek önlemler de İnternet Firewall' u kullanılarak gerçeklenmeye çalışılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
The computer networks have developed rapidly in last 30 years. Also, it has brought some other progresses. We can say that, the biggest progress is the Internet, which is the biggest and the most complex computer network. It is a network of networks. Internet has effected technological and scientific progresses and also life style. It continues to effect. Developing of Internet has occured in a very short time, so humans could not prepare enough for these progresses, even they could not find time to think on some of them. As a result of this rapid changing, some bugs have happened. One of the biggest problem is security. The Internet is a marvelous technological advance that provides access to information and the ability to publish information, in revolutionary ways. But it is also a major danger that provides the ability to pollute and destroy information in revolutionary ways. There are some questions which we have to answer, about Internet security; Why is the Internet not secure? What do we try to protect and against who? What are the strategies which we can use for network security? Which services we can take over the Internet, how much we need them and are they secure? We can find more interesting questions about Internet security. Also there are other questions releated to these questions; Which working have been done against these problems? Which mechanisms we can use for save us from these accidents? Which vulnerabilities have been occured, how can we prevent them? I will try to answer these questions and try to solve some security problems. I will examine vulnerabilities occured on the Internet and then try to prevent them by using the Internet Firewalls.