Atık tavuk tüylerinden keratin elde edilmesi ve uygulama alanları
Obtaining keratin from waste chicken fathers and its application areas
- Tez No: 1005704
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Kimya, Bioengineering, Engineering Sciences, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Son derece dayanıklı bir protein olan keratin, çeşitli canlı dokulara yapı sağlamaktadır. Mekanik dayanıklılık bakımından doğada yalnızca eklem bacaklıların dış iskeletini oluşturan ve kitin denilen azot içeren polisakkaritlerden oluşan keratinler, deri epidermisinin çeşitleri olan saç, tırnak, boynuz, kuş gagası, sürüngen tırnakları ve boynuzları, sürüngen ve balık pulları, vs. yapıların temelini oluşturmaktadır. Protein yemi üretiminde, inşaat sektöründe betona karıştırılarak, kompozit panellerin üretimi gibi çeşitli amaçlar için tavuk tüyleri kullanılmaktadır. Bunu yanı sıra tavuk tüylerinin önemli bir kısmı atık olarak ayrılmaktadır. Her yıl Dünya'da ortalama 4 milyon ton tavuk tüyü atık olarak ayrılmaktadır. Yalnızca Türkiye'de bir yılda yaklaşık 30 bin ton tavuk tüyü atık olarak ayrılmaktadır. Bu atık tüylerin %80'i değerlendirilmediği için çevre kirliliği oluşturmaktadır. Kimyasal bakımdan dayanıklı olduğundan doğada çok zor indirgenen atık tavuk tüyleri gömülmekte ya da yakılmaktadır. Atık tavuk tüyleri yakılarak hava kirliliğine, gömülerek ise toprak kirliliğine sebep olmaktadır. Tavuk tüylerinin yapısını %91 keratin (protein), %1 lipit ve %8 su oluşturmaktadır. Bu çalışmada atık tavuk tüylerinden keratin elde edilerek uygulama alanları üzerinde çalışıldı. Daha önce yapılan çalışmalara göre en uygun yıkama ve kurutma yöntemleri seçilerek keratin elde edilerek çeşitli uygulama alanlarında kullanılarak geri dönüşüme de destek verilmiştir. Elde edilen keratinin yumuşak çelik kuponlar ile korozyon önleme yöntemlerinden biri olan ağırlık kaybı hesaplaması yapılmıştır. Ayrıca disistein molekülünün bağ açıları, bağ uzunlukları ve yüklerinin hesaplanması, elektronik özelliklerinin açıklanması için kuantum kimyasal hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Kuantum kimyasal hesaplamaları Gaussian G09W paket programında B3LYP metodu ve 6-31G(d), 6-311G(d,p) ve 6-311G(2d,2p) baz setleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Keratin, an extremely durable protein, provides structure to various living tissues. In terms of mechanical strength, keratin, which is found only in the exoskeletons of arthropods and consists of nitrogen-containing polysaccharides called chitin, forms the basis of various structures such as hair, nails, horns, bird beaks, reptile claws and horns, reptile and fish scales, etc., which are types of skin epidermis. Chicken feathers are used for various purposes, such as in protein feed production, mixing into concrete in the construction industry, and in the production of composite panels. However, a significant portion of chicken feathers is discarded as waste. On average, 4 million tons of chicken feathers are discarded as waste worldwide every year. In Turkey alone, approximately 30,000 tons of chicken feathers are discarded as waste annually. Since 80% of this waste feathers are not utilized, they cause environmental pollution. Because they are chemically resistant and very difficult to decompose in nature, waste chicken feathers are buried or burned. Burning waste chicken feathers causes air pollution, while burying them causes soil pollution. Chicken feathers consist of 91% keratin (protein), 1% lipids, and 8% water. This study investigated the extraction of keratin from waste chicken feathers and explored its application areas. Based on previous studies, the most suitable washing and drying methods were selected to extract keratin, which can then be used in various applications, thus supporting recycling. The weight loss of the extracted keratin was calculated using mild steel coupons, a method for corrosion prevention. Furthermore, quantum chemical calculation methods were used to calculate the bond angles, bond lengths, and charges of the discysteine molecule, and to elucidate its electronic properties. Quantum chemical calculations were performed using the Gaussian G09W software package with the B3LYP method and the 6-31G(d), 6-311G(d,p), and 6-311G(2d,2p) basis sets.