Sosyal izolasyon ile iyi oluş arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation skills in the relationship between social isolation and well-being
- Tez No: 1005715
- Danışmanlar: DR. BEHMEN ÇELİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sosyal izolasyon ile iyi oluş arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 18-63 yaşları (Ort.=36.269±11.163 yıl) arasında 249'u kadın ve 156'sı erkek olmak üzere toplamda 405 kişi katılmıştır. Çalışma verileri, Google formlar aracılığıyla oluşturulan bir bağlantı üzerinden çevrim içi ortamda elde edilmiştir. Çalışma verilerinin toplanmasında Sosyal izolasyon Ölçeği, PERMA İyi Oluş Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve katılımcılara ilişkin sosyo-demografik bilgileri içeren anket formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi, betimleyici istatistik, madde analizi, Pearson korelasyon analizi ve Hayes'in Process Macro eklentisi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Sosyal İzolasyon Ölçeği toplam puanı ile PERMA İyi oluş Ölçeği toplam arasında ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. PERMA İyi Oluş Ölçeği toplam puanı ile Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca sosyal izolasyon ile iyi oluş arasında duygu düzenleme becerilerinin aracı rolüne ilişin kurulan regresyon modeli istatistiksel olarak anlamlıdır. Sosyal izolasyon düzeyi arttıkça iyi oluş ve duygu düzenleme becerileri düzeyi azalmaktadır. Duygu düzenleme becerileri düzeyi arttıkça iyi oluş düzeyi artmaktadır. Bununla beraber sosyal izolasyonun iyi oluş üzerindeki toplam etkisinde, duygu düzenleme becerilerinin dolaylı ve sosyal izolasyonun doğrudan etkisi anlamlı olmuştur. Bu çalışmada aracılık rolünün test edilmesinde güven aralıkları yöntemi kullanılmış ve sonuçlar bu bağlamda alan yazın taranarak, kuramsal çerçeve ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Data analyses were conducted using frequency analysis, descriptive statistics, item analysis, Pearson correlation analysis, and Hayes' PROCESS Macro. The results indicated a statistically significant negative relationship between the total score of the Social Isolation Scale and both the total score of the PERMA Well-Being Scale and the total score of the Emotion Regulation Skills Scale. Additionally, a statistically significant positive relationship was found between the total scores of the PERMA Well-Being Scale and the Emotion Regulation Skills Scale. Furthermore, the regression model established to examine the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between social isolation and well-being was found to be statistically significant. As the level of social isolation increased, levels of well-being and emotion regulation skills decreased. Conversely, as emotion regulation skills increased, well-being levels increased. Moreover, both the indirect effect of emotion regulation skills and the direct effect of social isolation on well-being were found to be significant in the total effect of social isolation on well-being. In this study, the confidence interval method was used to test the mediating role, and the findings were discussed within the framework of the relevant literature and theoretical background.