İnfertilite tedavisi gören kadınlarda infertilite stresi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğinaracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility in the relationship between infertility-related stress and marital satisfaction in women undergoing infertility treatment
  1. Tez No: 1005746
  2. Yazar: NAYİM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
İnfertilite 12 ay veya daha fazla süre boyunca korunmasız olarak düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanmaktadır (World Health Organization [WHO], 2025). Bu araştırmanın amacı infertilite stresi ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezinde İnfertilite tedavisi gören kadınlardan oluşmaktadır. Araştırma toplam 248 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmada İnfertilite Stresi Ölçeği (İSÖ), Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ), Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ) ve Kişisel Bilgi Formu (KBF) kullanılmıştır. Çalışmada SPPS 25 ve AMOS 25 programları kullanılarak, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal-Wallis H testi, Tukey HSD çoklu karşılaştırma analizi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi yürütülmüştür. Değişkenler arasındaki doğrudan ve aracı ilişkiler yapısal eşitlik modeli ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; İnfertilite stresinin evlilik doyumu üzerindeki olumsuz etkisinin hem doğrudan hem de bilişsel esneklik üzerinden dolaylı olarak gerçekleştiği, bilişsel esnekliğin, infertilite stresi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide kısmî aracı role sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca değişkenler infertilite tedavi süresine göre incelendiğinde anlamlı düzeyde farklılaşmaların olduğu ancak gelir düzeyi, yaş ve evlilik süresine göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular alan yazına göre tartışılmıştır. Sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as the failure to achieve a pregnancy after 12 months or more of regular unprotected sexual intercourse (World Health Organization [WHO], 2025). The aim of this study was to examine the mediating role of cognitive flexibility in the relationship between infertility-related stress and marital satisfaction. The sample of the study consisted of women undergoing infertility treatment at the In Vitro Fertilization Center of Antalya Training and Research Hospital. The study was conducted with a total of 248 participants. Data were collected using the Infertility Stress Scale (ISS), the Marital Satisfaction Scale (MSS), the Cognitive Flexibility Scale (CFS), and a Personal Information Form (PIF). Statistical analyses were performed using SPSS 25 and AMOS 25. Independent samples t-test, one-way ANOVA, Kruskal–Wallis H test, Tukey HSD multiple comparison analysis, and Mann–Whitney U test were employed. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships among variables. Direct and mediating relationships between variables were tested using structural equation modeling. The results indicated that the negative effect of infertility-related stress on marital satisfaction occurred both directly and indirectly through cognitive flexibility, and that cognitive flexibility had a partial mediating role in the relationship between infertility-related stress and marital satisfaction. Additionally, when the variables were examined according to the duration of infertility treatment, significant differences were found, whereas no significant differences were observed based on income level, age, or duration of marriage. The findings were discussed within the framework of the relevant literature, and conclusions and recommendations were presented.