Evli bireylerde benliğin ayrımlaşması ve evlilik doyumu ilişkisinde partner çatışmasının aracı rolü
The mediating role of partner conflict in the relationship between self-differentiation and marital satisfaction in married individuals
- Tez No: 1005750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde benliğin ayrımlaşması ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide partnerle yaşanan çatışmalar ve başa çıkma stratejilerinin aracı rolünü incelemektir. Kesitsel olarak yürütülen araştırmaya evli bireyler katılmıştır. Katılımcılara çevrim içi veri toplama araçları aracılığıyla ulaşılmış ve uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Evlilik Doyumu Ölçeği ve Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle normal dağılım varsayımı kontrol edilmiş, ardından betimsel istatistikler sunulmuştur. Evlilik doyumunun demografik ve ilişkisel değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla Bağımsız Örneklemler t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Son olarak, benliğin ayrımlaşması ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide pozitif ve negatif başa çıkma stratejilerinin aracı rolü Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ve bootstrapping yöntemiyle test edilmiştir. Analizler sonucunda, evlilik doyumunun bazı demografik değişkenlere göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; ancak evliliğin gerçekleşme şekli, evlilik süresi, çocuk sahibi olma durumu ve partnerle yaşanan çatışma nedenlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığı görülmüştür. Benliğin ayrımlaşması ile evlilik doyumu arasında pozitif, negatif başa çıkma stratejileri ile evlilik doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Aracılık analizi sonucunda ise pozitif ve negatif başa çıkma stratejilerinin, benliğin ayrımlaşması ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of partner conflicts and coping strategies in the relationship between self-differentiation and marital satisfaction in married individuals. The study, conducted as a cross-sectional study, included married individuals. Participants were reached through online data collection tools, and a convenient sampling method was used. The Personal Information Form, the Self-Differentiation Scale, the Marital Satisfaction Scale, and the Coping Strategies Scale were used in the data collection process. In the analysis of the data, the assumption of normal distribution was first checked, followed by descriptive statistics. Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied to examine whether marital satisfaction differed according to demographic and relational variables. Pearson Product-Moment Correlation Analysis was used to determine the relationships between continuous variables. Finally, the mediating role of positive and negative coping strategies in the relationship between self-differentiation and marital satisfaction was tested using Structural Equation Modeling (SEM) and bootstrapping methods. The analyses revealed that marital satisfaction did not differ significantly according to some demographic variables; however, it did differ significantly according to the manner in which the marriage occurred, duration of marriage, having children, and the reasons for conflict with the partner. Significant positive correlations were found between ego differentiation and marital satisfaction, and significant negative correlations were found between ego differentiation and marital satisfaction. Mediation analysis indicated that both positive and negative coping strategies played a partial mediating role in the relationship between ego differentiation and marital satisfaction. The findings of the research were discussed in light of the literature, and recommendations were presented.