Korunma ihtiyacı olan çocukların toplumsal değerlere yönelik görüşleri
The views of children in need of protection regarding social values
  1. Tez No: 1005758
  2. Yazar: VOLKAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE EMEL AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı bünyesinde yetişen korunma ihtiyacı olan çocukların toplumsal değere yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi ve olgubilim deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, Akdeniz Bölgesinde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'nde kalan, 30 ortaokul öğrencisi (19 kız, 11 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan üç farklı görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme Formu 1, çocukların yaşam deneyimlerini, sosyal ilişkilerini, rol model algılarını, kariyer hedeflerini ve değer yönelimlerini, Görüşme Formu 2, değer farkındalıklarını ve önceliklerini, Görüşme Formu 3 ise değerler arası hiyerarşi kurma ve kişisel anlamlandırma süreçlerini incelemeyi amaçlamıştır. Görüşmeler araştırmacı tarafından yaklaşık bir saatlik yüz yüze oturumlar şeklinde gerçekleştirilmiş ve üç aylık süreçte tamamlanmıştır. Araştırmada nitel veri analizi sürecinde betimsel analizden yararlanılmıştır. Kodlama sürecinde MAXQDA programı kullanılarak veriler alt problemler doğrultusunda düzenlenmiş, frekanslar ve doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, korunma ihtiyacı olan çocukların toplumsal değerlere yönelik görüşlerinin tutarlı ve anlamlı bir yapı sergilediği söylenebilir. Saygı, dürüstlük, sevgi ve adalet gibi temel insani değerlerin üç farklı formda da öncelikli olması, bu çocukların genel toplumsal değer yapısından farklılaşmadığını göstermektedir. Ayrıca çocukların gelecek planlarında bağımsızlık vurgusunun belirgin olduğu ve kariyer tercihlerinin güvenlik arayışıyla ilişkili sağlık ve güvenlik alanlarında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, aile bakımından yoksun olma durumuna rağmen, korunma ihtiyacı olan çocukların temel insani değerlere ilişkin olumlu ve güçlü anlamlar geliştirebildiklerini, bu süreçte öğretmenler ve kurum personelinin, çocukların değer algılarının oluşumunda ve sürdürülmesinde destekleyici bir rol üstlendiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the views of children in need of protection who are raised within the Family and Social Services Directorate regarding social value. The research was conducted using qualitative research methods and a phenomenological design. The study group consisted of 30 middle school students (19 girls, 11 boys) residing at the Children's Homes Site Directorate affiliated with the Ministry of Family and Social Services in the Mediterranean Region. The data for the research were collected using three different interview forms prepared by the researcher based on expert opinions. Interview Form 1 aimed to examine the children's life experiences, social relationships, perceptions of role models, career goals, and value orientations; Interview Form 2 aimed to examine their value awareness and priorities; and Interview Form 3 aimed to examine the processes of establishing a hierarchy between values and personal meaning-making. The interviews were conducted by the researcher in the form of approximately one-hour face-to-face sessions and were completed over a three-month period. Descriptive analysis was used in the qualitative data analysis process of the study. Using the MAXQDA program in the coding process, the data were organized according to sub-problems and supported by frequencies and direct quotations. When the research findings are evaluated in general, it can be said that the views of children in need of protection regarding social values exhibit a consistent and meaningful structure. The fact that fundamental human values such as respect, honesty, love, and justice are prioritized in all three different forms indicates that these children do not differ from the general social value structure. Furthermore, it was determined that the emphasis on independence is prominent in the children's future plans and that their career choices are concentrated in the fields of health and safety, which are related to the search for security. The research results reveal that despite being deprived of family care, children in need of protection can develop positive and strong meanings related to fundamental human values, and that teachers and institutional staff play a supportive role in the formation and maintenance of children's value perceptions during this process.