Çevreci ürün satın alma davranışında yeşil aklama ve algılanan ekonomik riskin rolü
The role of green laundering and perceived economic risk in environmentally friendly product purchasing behavior
  1. Tez No: 1005759
  2. Yazar: RESUL DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEZİYET UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tüketicilerin çevresel sorunlara yönelik algıladıkları ciddiyet ile çevresel sorumluluğa yönelik çabalarının çevreci ürünlere yönelik tutum, satın alma niyeti ve satın alma davranışı üzerindeki etkilerini incelemekte; ayrıca bu ilişkilerde yeşil aklama endişesi ve algılanan ekonomik riskin düzenleyici rolünü değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında geliştirilen yapısal model, 18 yaş üzeri son bir yıl içinde çevreci ürün satın almış bireylerden oluşan 471 kişilik örneklem üzerinde test edilmiştir. Bulgular, algılanan çevresel ciddiyet ile çevresel sorumluluğa yönelik çabanın hem satın alma niyetini hem de gerçek satın alma davranışını çevreci ürünlere yönelik olumlu tutum aracılığıyla anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca çevreci ürünlere yönelik olumlu tutumun da satın alma niyeti aracılığıyla davranışı olumlu şekilde tahmin ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Yeşil aklama endişesi, algılanan çevresel ciddiyet ile çevresel sorumluluğa yönelik çabanın çevreci ürünlere ilişkin olumlu tutum aracılığıyla satın alma niyeti ve satın alma davranışı üzerindeki dolaylı etkisinde düzenleyici bir role sahiptir. Buna göre, katılımcıların çevresel sorunlara yönelik algıladıkları ciddiyet ve çevresel çabalarının, çevreci ürünlere yönelik tutumları üzerinden şekillenen satın alma niyet ve davranışları, yeşil aklama endişesi düzeyine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öte yandan algılanan ekonomik risk, tutumun niyet aracılığıyla davranış üzerindeki etkisini zayıflatma eğilimi göstermesine rağmen, durumsal aracılık indeksinin güven aralığı sıfır değerini içerdiğinden istatistiksel olarak anlamlı bir düzenleyici etki sunmamaktadır. Genel olarak araştırma, çevresel farkındalık ve çevresel sorumluluk algılarının çevreci tüketim davranışının temel belirleyicileri olduğunu, ancak yeşil aklama endişesi ve ekonomik risk gibi algısal faktörlerin bu süreçleri önemli ölçüde şekillendirebildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of consumers' perceived seriousness regarding environmental issues and their efforts toward environmental responsibility on their attitudes toward environmentally friendly products, purchase intention, and purchase behavior; it also evaluates the moderating role of greenwashing concerns and perceived economic risk in these relationships. The structural model developed within the scope of the research was tested on a sample of 471 individuals aged 18 and over who had purchased environmentally friendly products in the past year. The findings show that perceived environmental seriousness and efforts toward environmental responsibility significantly influence both purchase intention and actual purchase behavior through positive attitudes toward environmentally friendly products. Furthermore, it was concluded that positive attitudes toward environmentally friendly products positively predict behavior through purchase intention. Greenwashing concerns have a moderating role in the indirect effect of perceived environmental seriousness and efforts toward environmental responsibility on purchase intention and purchase behavior through positive attitudes toward environmentally friendly products. Accordingly, participants' perceived seriousness of environmental problems and environmental efforts, as well as their purchasing intentions and behaviors shaped by their attitudes towards environmentally friendly products, vary depending on the level of greenwashing concern. On the other hand, although perceived economic risk tends to weaken the effect of attitude on behavior through intention, it does not present a statistically significant moderating effect because the confidence interval of the situational mediation index contains a value of zero. Overall, the research reveals that environmental awareness and perceptions of environmental responsibility are key determinants of environmentally friendly consumption behavior, but perceptual factors such as greenwashing concern and economic risk can significantly shape these processes