Tristör kontrollü seri kompanzasyon ve Türkiye enerji iletim sistemlerine uygulanması
Thyristor controlled series compensation and its application to the Turkish power transmission system
  1. Tez No: 100576
  2. Yazar: AYSU ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Enerji iletim sistemlerinin elektrik gücü iletim kapasitesinin arttırılabilmesi için seri kompanzasyon yapılması gerekmektedir. Tezde, Türkiye iletim sistemine Pflow1 güç akış programı kullanarak güç akış analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kullanılabilir iletim kapasitesinin arttırılıp arttınlamayacağını incelemek için çalışmalar yapılmıştır. Seri kompanzasyon uygulanacak hatları belirlemek için Pflow güç akış programında kullanılan direkt metofdan yararlanılmıştır. Seri kompanzasyon için tristör kontrollü seri kapasitör (TCSC2) kullanılmıştır Yapılan güç akış analizi sonucunda Türkiye sisteminin yüklenme kapasitesinin çok düşük olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar göz önüne alınarak seri kompanzasyon uygulanacak hatlar belirlenmiştir. Fakat bu hatlarda uygulanan seri kompanzasyon sistemin yükleme faktörünü çok az miktarda arttırmıştır. Elde edilen sonuçlara göre değerlendirmeler yapılmıştır. 1 1996 yılında Kanada Waterloo Üniversitesinden Claudio A.Canizares, Zeno T. Faur ve Amerika Wisconsin-Madison Üniversitesinden Fernando L. Alvarado tarafindan hazırlanmış bir güç akış programı. 2 Thyristor Controlled Series Capacitor
Özet (Çeviri)
In order to increase the capacity of electrical power transmission, it is needed to implement series compensation. In this thesis power plow analysis is applied to electric power system to Türkiye. A study is conducted to see whether the transmission capacity can be increased according to the results.. To determine the lines which series compensation will be implemented, we get the advantage of the direct method which is used at the Pflow program. For series compensation TCSC is used. At the end of the conducted power flow analysis, it is observed that the loading factor of the Turkish system is too small. By taking these results in consideration the lines which series compensation to be implemented is determined. But this implemented series compensation on the lines, increased the loading factor at a very low rate. Evaluations are made according to the results.